Energa się rozpędza. Artego rozbite w Toruniu

Toruńskie koszykarki wygrały kolejny piąty mecz w Tauron Basket Lidze Kobiet. W derbach Pomorza Energa rozgromiła Artego Bydgoszcz 92:71

Oba zespoły rywalizowały ze sobą w ostatnich dwóch latach o brązowy medal. Dwukrotnie lepsze były bydgoszczanki. Ten sezon znacznie lepiej rozpoczęły z kolei torunianki. Tylko przez 18 minut kibice Artego mogli mieć nadzieję na korzystny rezultat. Później na parkiecie dominowały już gospodynie.

Początek meczu to słaba gra podopiecznych Elmedina Omanicia. Torunianki grały nieskutecznie i mało agresywnie w obronie. Znacznie lepiej prezentowały się koszykarki z Bydgoszczy, które szybko objęły prowadzenie i później systematycznie je powiększały. Znów słabo w mecz weszła Tijana Ajdukovic, która jednak ostatnio narzekała na ból pleców. Kiedy w 7. min do kosza trafiła Amisha Carter, było 20:11 dla Artego. Później gospodynie do ataku poderwała Maurita Reid i było już tylko 23:21 dla drużyny prowadzonej przez Tomasza Herkta.

Torunianki na prowadzenie wyszły dopiero w 16. minucie po celnym rzucie Aleksandry Pawlak. Później od stanu 35:34 w ciągu 75 sekund Energa zdobyła aż 11 punktów podczas gdy Artego ani jednego. Zrobiło się 46:34 i emocje w tym pojedynku się skończyły.

Po zmianie stron miejscowe grały jak w transie. Nie myliła się Reid, a piłki przechwytywały Amanda Jackson i Agnieszka Makowska. Trener Omanic przez niemal całą trzecią kwartę spokojnie przyglądał się znakomitej grze swojej drużyny. W pewnym momencie przewaga torunianek wynosiła aż 30 punktów - było 84:54. W końcówce gospodynie wyraźnie zwolniły i popełniały wiele błędów. Pozwoliło to bydgoszczankom na zmniejszenie straty do 21 "oczek". W ataku na wiele swobody mogła liczyć Carter i Amerykanka seryjnie dziurawiła kosz Energi. Mniej widoczna niż zwykle była Julie McBride, która dobrze pilnowana była przez toruńskie koszykarki. Po raz kolejny skutecznością błysnęła Pawlak, która zgromadziła 19 punktów. Jednak najjaśniejszym punktem zespołu Omanicia była ponownie Reid, która obok 23 "oczek" zanotowała sześć asyst i dwa przechwyty.

Ostatecznie torunianki odniosły kolejne piąte zwycięstwo w Tauron Basket Lidze Kobiet, pokonując Artego 92:71.

Wynik meczu

Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 92:71

Kwarty: 21:23, 27:14, 21:12, 23:22

Energa: Jackson 16 (1), Pawlak 19 (3), Suknarowska 9 (3), Harris 7 (1), Ajdukovic 4 oraz Reid 23 (3), Makowska 8 (1), Velinovic 6, Peckova 0, Wieczyńska 0

Artego: Carter 26, McBride 12 (2), Mowlik 11 (3), Nwagbo 5, Krężel 2 oraz Koc 6, Bekasiewicz 6, Gala 3, Szybała 0

Pozostałe wyniki

Pszczółka AZS UMCS Lublin - Widzew Łódź 70:53, Ślęza Wrocław - MKK Siedlce 72:65, Basket Konin - CCC Polkowice 62:65, Glucose ROW Rybnik - Wisła Can/Pack Kraków 61:84, AZS PWSZ Gorzów - Basket Gdynia 95:60