Sport.pl

Pomorzanin, czyli kadra narodowa hokeistów halowych

Z 12-osobowej grupy kadrowiczów, którzy zaczynają rywalizację w halowych mistrzostwach Europy, aż czterech to zawodnicy toruńskiego Pomorzanina. Toruński klub nagle stał się równie wielką siłą w reprezentacji, jak ekipy z Wielkopolski.
Dotychczas to właśnie ich zawodnicy dominowali w biało-czerwonym zespole. Tym razem w ogłoszonej przez kierownictwo reprezentacji nowej kadrze proporcje się nieco zmieniły. Tak dużego znaczenia dla kadry narodowej, toruński Pomorzanin jeszcze nie miał nigdy w swojej historii.

O awans do elity w rozpoczynających się dzisiaj mistrzostwach Trophy I dywizji w Poznaniu walczyć będą m.in. bramkarz Maciej Masierak oraz zawodnicy z pola - Karol Szyplik, Maciej Janiszewski i Krystian Makowski.

Zawodników miejskiego klubu mogło być jeszcze więcej. Szansę na miejsce w reprezentacji miał również inny zawodnik Pomorzanina Bartosz Żywiczka, ale ostatecznie nie wywalczył miejsca w kadrze.

Pomorzanin ma więc czterech zawodników w reprezentacji - wraz z Grunwaldem Poznań najwięcej z polskich klubów. Grający w tym samym mieście zespół Pocztowca ma ich trzech, a Start Gniezno - jednego.

Dziś w pierwszym dniu mistrzostw Polacy zmierzą się ze Szkocją (g. 11.30) i Słowacją (15.50). W sobotę ich rywalem będą Szwedzi. Wszystkich uczestników - również inne kadry - podzielono na dwie grupy. Celem Polaków jest awans: najpierw muszą więc zająć pierwsze lub drugie miejsce w swojej grupie, a później skutecznie walczyć z nowymi rywalami.

Dużym wyzwaniem dla kadry będzie... nowa nawierzchnia w hali AWF. 19-letni torunianin Krystian Makowski po przegranym sparingu z Anglią tłumaczył: - Na pewno jest bezpieczniej, ale wbrew pozorom piłka nie jest wcale szybka. Ponadto dziwnie się odbija. Trzeba będzie jednak do tego przywyknąć.

Mimo nowych warunków gry torunianie w reprezentacyjnym sparingu spisali się bardzo dobrze. Pierwszą bramkę dla Polaków zdobył Janiszewski, a ostatnią Makowski.