Sport.pl

"Maryś" Rose - wkrótce bohater filmu dokumentalnego

Opowiedzą o nim najbliżsi, kibice, a nawet żużlowiec, który spowodował jego śmiertelny wypadek na torze. Grupa filmowa Next Level zaczęła prace nad dokumentem o legendzie miejskiego żużla - Marianie Rose.
Next Level Group tworzy filmy, reportaże i dokumenty od kilku lat. Według informacji biura prasowego festiwalu Tofifest stworzyła m.in. prezentowany na nim fabularny film krótkometrażowy "Późną nocą", który opowiadając mroczną historię płatnego zabójcy odsłonił teżpiękno Bydgoskiego Przedmieścia i podwórek Starówki.

Teraz czas na legendę Rosego - pieszczotliwie nazywanego przez kibiców "Marysiem". Zaczęły się już pierwsze zdjęcia. Filmowcy zaczęli nagrywanie od Bydgoszczy, gdzie mieszkają byli współpracownicy Rose. Na rozmowę o znakomitym żużlowcu zgodziła się już jego żona, były mechanik oraz szkoleniowiec. O swoim mentorze opowie również obecny trener Unibaksu Jan Ząbik. Jacek Banach z Next Level Group mówi: - W planach mamy też rozmowę z człowiekiem, który spowodował śmiertelny wypadek Rosego na torze w Rzeszowie w 1970 r.

Film o obecnym patronie toruńskiego stadionu będzie pierwszym dokumentem o legendzie polskiego żużla.