TKH słaby, ale i tak kandydatem do medalu ekstraklasy?

Tak, to możliwe. Pod warunkiem, że spełnią się plany rywali torunian ze Śląska.
Toruński Klub Hokejowy może wkrótce zostać jedną z najmocniejszych ekip ligi, jeśli tę opuszczą znudzone rywalizacją w słabych rozgrywkach drużyny z południa Polski. Poziom hokeja w Polsce jest coraz słabszy, więc te chcą stworzyć nowy, wspólny klub, który swoje mecze będzie rozgrywał w katowickim Spodku. Jego rywalami miałyby być ekipy z Czech.

Taka koncepcja narodziła się niedawno w Kanadzie. Za oceanem gościli prezes Polonii Bytom Adam Fras oraz szef sponsorującej klub firmy Bisset Mirosław Minkina. - Stan polskiego hokeja woła o pomstę do nieba. Tu potrzebna jest rewolucja - mówi Minkina. - Jeśli czegoś szybko nie zrobimy, to hokej stanie się niszową dyscypliną dla "wariatów" - dodaje Fras. Ich zdaniem receptą dla hokeja może być powołanie jednej, bardzo mocnej drużyny metropolii śląskiej, która swoje mecze rozgrywałaby w Spodku i docelowo rywalizowałaby w lidze czeskiej. - Nie chodzi o fuzję klubów z regionu. One nadal miałyby istnieć i szkolić młodzież. Od razu odrzucam też argument o przywiązaniu kibiców do starych marek. Na mecze Polonii przychodzi trzysta osób, a GKS Katowice ze dwieście. O jakim przywiązaniu można więc tu mówić? Hokej obecnie umiera! - mówi Minkina.

- Szacunek dla osób, które mają takie pomysły, ale to, niestety, fantastyka. Pan sobie wyobraża, że kilka klubów będzie działać na rzecz jednego, skoro my się nie możemy dogadać nawet w sprawie liczby obcokrajowców w polskiej lidze? Żeby taki biznes był opłacalny, zespół musi tydzień w tydzień gromadzić na trybunach po siedem, osiem tysięcy osób. Jak tego dokonać skoro teraz problemem jest uzyskanie frekwencji na poziomie tysiąca osób? Kolejne pytanie, to czy liga czeska byłaby w ogóle zainteresowana zaproszeniem polskiej drużyny do rozgrywek? To utopia - mówi Andrzej Frysztacki, wiceprezes JKH GKS-u Jastrzębie.

Gdyby doszło do realizacji planów na Śląsku, TKH straciłby kilku silnych rywali. Ale możliwe, że zyska innego - coraz głośniej o reaktywacji silnej drużyny mówi się w Bydgoszczy.

Wynik meczu Ekstraligi

TKH/Nesta - Aksam/Unia Oświęcim 2:3

Tercje: 0:1, 2:0, 0:2

Bramki dla TKH: Bomba, Talaga