Motoarena odczarowana: złoto dla Zielonej Góry

Po dramatycznym spotkaniu torunianie nie obronili tytułu mistrza Polski. Unibax przegrał pierwszy w historii mecz na swoim nowym stadionie. Niestety, ten najważniejszy w całym sezonie - o złoto
Po sobotniej porażce w pierwszej finałowej rozgrywce w Zielonej Górze 42:48 nikt z toruńskich kibiców nie wyobrażał sobie, że Unibax nie zdoła odrobić u siebie tak nikłej straty. Kibice, którzy po bilety na rewanż ustawili się przed kasami Motoareny już w piątkowy wieczór, przecierali jednak oczy ze zdumienia, patrząc na to, co ich ulubieńcy wyprawiają na swoim stadionie.

Na otwartym 3 maja nowoczesnym obiekcie przy Szosie Bydgoskiej torunianie wygrali dotąd wszystkie pojedynki. Nowy tor, nieznany dla rywali, był głównym atutem Unibaksu w dotychczasowych spotkaniach. Opady deszczu w ostatnich dniach sprawiły jednak, że nawierzchnia w niczym nie przypominała tej z poprzednich meczów. Wykorzystali to zawodnicy Falubazu Zielona Góra, obejmując prowadzenie od pierwszego biegu. Po dziewięciu goście wygrywali już ośmioma punktami. Wtedy jednak mistrzowie Polski zabrali się do pracy i po 13 wyścigach przegrywali już tylko dwoma oczkami. Ale tylko podwójne zwycięstwa w dwóch ostatnich biegach dawały im ponownie mistrzowską koronę. Gdy w przedostatnim sędzia wykluczył zielonogórzanina Rafała Dobruckiego za spowodowanie upadku Wiesława Jagusia, wydawało się, że torunianie dopną swego. Zwłaszcza że w powtórce odbywającej się w rzęsistym deszczu, wystartowali na dwóch czołowych pozycjach. Niestety, Jaguś szybko stracił drugą lokatę na rzecz Nielsa Iversena z Falubazu, na domiar złego chwilę później przewrócił się prowadzący stawkę Adrian Miedziński. Upadli także jadący za nim Iversen i Jaguś. Arbiter wykluczył Miedzińskiego i złoto dla Zielonej Góry stało się faktem. - Widziałem, że Iversen wyprzedził Jagusia, chciałem mu pomóc - tłumaczył swój upadek Miedziński.

Widząc, że zmoczony tor stał się bardzo niebezpieczny, sędzia przerwał zawody przy stanie 40:38 dla Falubazu. To piąty w historii tytuł dla Zielonej Góry, torunianie mają na koncie cztery złote medale.

Falubaz Zielona Góra

Rafał Dobrucki (1,3,0,3,w) 7

Niels Kristian Iversen (3,w,2,2) 7

Piotr Protasiewicz (2,2*,3,1*) 8+2

Fredrik Lindgren (1*,3,2*,2) 8+2

Grzegorz Walasek (2,3,1,0) 6

Patryk Dudek (3,0,-,-,0) 3

Grzegorz Zengota (1,0,0) 1

Unibax Toruń

Wiesław Jaguś (2,1*,1,3) 7+1

Robert Kościecha (w,-,0,0) 0

Ryan Sullivan (3,2,2,3,2) 12

Adrian Miedziński (0,1,2*,1,w) 4+1

Chris Holder (3,1,3,3) 10

Darcy Ward (2,1,0,1,1*) 5+1

Emil Pulczyński (0)