Sport.pl

Mistrzostwa świata w Toruniu! W czym?

Sprawdź. Przyjeżdżają zawodnicy od Europy przez Nową Zelandię po RPA.
Od niedzieli ruszają w Toruniu mistrzostwa świata. Miasto będzie areną zmagań najlepszych lotników globu.

To 19. edycja samolotowych MŚ w lataniu precyzyjnym,. I pierwsze tak poważne zawody na niebie nad Toruniem.

Już od połowy tygodnia na Pomorze przyjeżdżali piloci z wielu krajów. Do Torunia przyjechali nawet zawodnicy z odległej Nowej Zelandii i Republiki Południowej Afryki. Najwięcej jest Europejczyków. W zawodach walczyć będzie też 10-osobowa grupa Polaków. Na ich czele jest znany nie tylko pasjonatom tej dyscypliny Janusz Darocha - jeden z największych specjalistów w lataniu precyzyjnym na świecie.

Co będą mogli zobaczyć mieszkańcy Torunia? Mistrzostwa rozpoczną się od pikniku lotniczego - w niedzielę między g. 10 i 18.30 atrakcji nie zabraknie.

Zaplanowano pokazy, akrobacje lotnicze zespołu Żelazny, skoki spadochronowe, wystawę sprzętu, konkursy i.... zrzut bomby wodnej z samolotu dromader. Wszystko na terenie Aeroklubu Pomorskiego przy ul. 4 Pułku Lotniczego 17.

Rywalizacja rozpocznie się od nowego tygodnia. Mają już za sobą pierwsze treningi - oblatywali trasy i wykonywali lądowania precyzyjne. Zaskoczyła ekipa Francji. 14 lipca, w związku z rocznicą zdobycia Bastylii, poczęstowała zawodników i organizatorów szampanem.