Młodzież Unibaksu w niedzielę pod presją

Pierwszy raz wynik Unibaksu będzie zależał nie od liderów, a młodzieżowców. Czy Matej Kus i Mateusz Lampkowski przeciwko Falubazowi mogą odbierać punkty gwiazdom drużyny?
Torunianie mają na razie komplet czterech zwycięstw - w tym trzy wyjazdowe. Ale podtrzymanie tej passy przeciwko Falubazowi będzie bardzo trudne.

Kontuzja Roberta Kościechy, absencja Darcy Warda (ma start w IMŚ juniorów) to spore osłabienie. Na dodatek skutki upadku we Wrocławiu odczuwa Wiesław Jaguś, który zrezygnował nawet z występu w lidze szwedzkiej. Przez cały tydzień przechodził rehabilitację zbitego uda. Nie czuje się jeszcze w pełni dobrze, ale ma wystąpić w niedzielę.

W takiej sytuacji ogromne znaczenie będzie miała jazda juniorów Unibaksu. Parę młodzieżowców będą tworzyć Mateusz Lampkowski i Matej Kus. Pierwszy pozytywnie zaskakuje - nawet jeśli nie zdobywa punktów, to walczy na torze, sprawia rywalom niemałe problemy. Czech miał być podstawowym juniorem zespołu, ale prezentuje się poniżej oczekiwań i na razie przegrywa rywalizację z innymi juniorami Unibaksu. Czy w niedzielę możliwa jest jego metamorfoza? - Chciałbym jeździć lepiej. Wiem, że oczekuje się ode mnie przynajmniej kilku punktów w meczu. W pierwszym spotkaniu (dwa tygodnie temu przeciwko Unii Leszno - red.) miałem problemy z silnikami, trochę też nie wytrzymałem presji. Ale postaram się teraz jeździć swobodniej - mówi Kus.

Lampkowski przyznaje, że może jeździć lepiej niż na początku sezonu, choć i tak robi więcej niż oczekiwano. - To efekt dobrze przepracowanych przygotowań. Czuję tor, nie mam obaw przed tym, by się rozpędzić. Myślę, że z tygodnia na tydzień powinno być coraz lepiej - ocenia junior Unibaksu. Jan Ząbik, trener mistrzów Polski: - Oni się rozwijają, są w stanie zaskoczyć. Warto stawiać na juniorów w takim meczu.

Falubaz wystąpi w Toruniu w składzie: 1. P. Protasiewicz, 2. N.K. Iversen, 3. R. Dobrucki, 4. F. Lindgren, 5. G. Walasek, 6. P. Dudek, 7. G. Zengota. Unibax wystawi zestawienie: 9. R. Sullivan, 10. A. Miedziński, 11. Ch. Holder, 12. M. Smolinski, 13. W. Jaguś, 14. M. Lampkowski, 15. M. Kus.

Mecz z Falubazem w niedzielę o g. 16. Transmisja w TVP Sport.