Sport.pl

Żużlowe złoto jest warte 100 tys. zł

Zamiast emocji ligowych - reprezentacyjne. Jutro w Lesznie żużlowiec toruńskiego Unibaksu będzie ścigał się w półfinale tegorocznego Drużynowego Pucharu Świata.
Wiesław Jaguś otrzymał powołanie do drużyny stworzonej przez trenera Marka Cieślaka. Solidnie na to pracował od początku sezonu - najpierw był najlepszym polskim zawodnikiem Speedway Ekstraligi. Później wyprzedzili go pod tym względem Jarosław Hampel i Tomasz Gollob (obaj również otrzymali powołania do reprezentacji), ale torunianin niezmiennie jest w najlepszej dziesiątce żużlowców pod względem średniej biegopunktowej. W Speedway Ekstralidze - oprócz dwóch Polaków - lepsze wyniki mają jedynie Nicki Pedersen, Jason Crump, Greg Hancock i Leigh Adams.

Jaguś w sobotnich zawodach w Lesznie zmierzy się m.in. ze swoimi klubowymi kolegami. W barwach Australii wystąpią inni żużlowcy Unibaksu, Ryan Sullivan i Chris Holder.

Polacy mogą sporo zarobić w przypadku sukcesu w DPŚ. Oprócz nagród ze strony międzynarodowej federacji, są również gratyfikacje przewidziane przez Polski Związek Motorowy. Gdyby Polakom udało się zdobyć mistrzostwo świata, mogą otrzymać nawet 100 tys. zł premii.

Związek chucha i dmucha na żużlowców. Oprócz nagród finansowych kadrowicze mogą też liczyć na pokrycie wszystkich kosztów dojazdu i noclegu - wcześniej zawodnicy toczyli o to spór z kierownictwem reprezentacji. Dla żużlowców przygotowano też zaliczki. Wczoraj minął termin, do którego na ich rachunki bankowe miało wpłynąć po 10 tys. zł - to pieniądze przeznaczone na odpowiednie przygotowanie motocykli.

Jeśli Polacy awansują w sobotę do finału DPŚ, pierwszy raz w historii tej dyscypliny w kraju, dla kadry zostanie zorganizowane specjalne zgrupowanie zagraniczne - tak, by zawodnicy mogli skupić się wyłącznie na rywalizacji na torze. Łącznie na przygotowania reprezentacji Polski do DPŚ, PZM wyda ok. 200 tys. zł.

Składy zespołów

Australia: 1. Jason Crump, 2. Leigh Adams, 3. Ryan Sullivan, 4. Davey Watt, 5. Chris Holder

Rosja: Denis Gizatulin, 2. Grigorij Laguta, 3. Roman Poważnyj, 4. Artem Laguta, 5. Emil Sajfutdinow

Węgry: 1. Matej Ferjan, 2. Sandor Tihanyi, 3. Jozsef Tabaka, 4. Norbert Magosi, 5. Laszlo Szatmari

Polska: 1. Krzysztof Kasprzak, 2. Rune Holta, 3. Tomasz Gollob, 4. Jarosław Hampel, 5. Wiesław Jaguś