Sport.pl

Zielone światło dla budowy nowego stadionu

Pozwolenie na budowę nowego stadionu żużlowego na Szosie Bydgoskiej wydał w środę wydział architektury i budownictwa toruńskiego magistratu. Wykonawca ma tylko dziewięć miesięcy na wzniesienie tego obiektu.
Pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji magistrat wydał w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku przez wykonawcę - inowrocławską firmę Alstal. A ta musi mocno się pospieszyć:obiekt ma być gotowy na wiosnę 2009 r.

Nowy stadion żużlowy powstanie przy Szosie Bydgoskiej 78, w sąsiedztwie lotniska - na terenie miejskim, ograniczonym od północy Szosą Bydgoską, od południowego zachodu torami kolejowymi, od wschodu budynkiem elektrociepłowni oraz halami Torfarmu i Węglokoksu.

Obiekt spełniający wszystkie wymogi organizacji imprez żużlowych, w tym zawodów rangi Grand Prix będzie miał tor o długości 325 m i w pełni zadaszoną widownię na 15 tys. widzów na dwóch poziomach. Za 96, 2 mln zł zbuduje go Alstal. Ma zostać oddany do użytku do końca marca 2009 r., bo wtedy miasto musi przekazać zwycięzcy przetargu grunt pod starym obiektem. Spółka Plaza kupiła teren, gdzie obecnie stoi żużlowa arena, za 61 mln. Wzniesie tam centrum rozrywkowo-handlowe.

Za każdy dzień opóźnienia Alstal zapłaci miastu 0,1 proc. wartości umowy, czyli 96 tys. zł. Dotyczy to także przekroczenia terminu wyznaczonego na usuwanie usterek.

Czy miasto zdąży wybudować nowy stadion do końca marca 2009?