Sport.pl

Nasz nowy stadion: godny Grand Prix

Pojemność: 15 tys. widzów. Wysokość bryły obiektu - 32 m. Obok toru dwa spore budynki. W parku maszyn siłowania, sauna, łaźnie. Tor i infrastruktura spełnią wszystkie wymogi stawiane organizatorom dużych światowych imprez.
Wczoraj radni miasta podjęli decyzję - pula na budowę nowego stadionu żużlowego zostanie z miejskiego budżetu powiększona do kwoty ponad 97,3 mln zł (miasto odzyska z tego prawie 18 mln zł, bo inwestorem będzie MOSiR, który jest zakładem budżetowym i może ubiegać się o zwrot podatku VAT). Dzięki temu w Toruniu przy Szosie Bydgoskiej do marca przyszłego roku ma zostać zbudowany nowy stadion żużlowy. Jaki będzie? Przede wszystkim bardzo nowoczesny.

Na trybunach przewidziano 15 tys. miejsc z oparciami. Na trybunie głównej będzie ich 1 tys., a sektorze dla gości - z bezpiecznym, niezależnym od innych wejściem - 800. Nad trybuną dla vipów (240 miejsc) zbudowana będzie wieża dla osób funkcyjnych: sędziego, chronometrażysty, spikera, obserwatorów. Tam również będą pomieszczenia dla policji i centrum monitoringu obiektu.

Powstanie też budynek - przy trybunie głównej - przeznaczony na pomieszczenia biurowe dla klubowego prezesa, dyrektora, kierownika obiektu, głównej księgowej i inne. Razem będzie ich 10.

Zupełnie inny w porównaniu do dziejszego obiektu będzie park maszyn. Zaplanowane są pomieszczenia dla menadżera, trenera odnowy biologicznej, lekarza. Ale również mała siłownia, sauna, dwie szatnie dla zawodników drużyn, warsztaty i magazyny dla żużlowców oraz ich garaże. Z parku maszyn wychodzić będą dwa osobne wyjazdy na tor - dla zawodników (obok mały sektor dla osób funkcyjnych) i dla ciężkiego sprzętu pracującego nad stanem nawierzchni.

Arena zmagań żużlowców ma mieć długość 325 m. Odetchnąć będą mogli kibice. Dziś na stadionie przy ul. Broniewskiego z najniższych rzędów nie widać niczego - tor zasłaniają reklamy i ogrodzenie. Na nowym obiekcie pierwsze rzędy będą na wysokości ok. 1,2 m.

Z punktu widzenia kryteriów, jakie muszą wypełnić klubu Ekstraligi i organizatorzy wielkich imprez światowych, ważne jest także wyposażenie obiektu. Nowy stadion będzie miał nowoczesny monitoring, nagłośnienie i telebim wraz z elektroniczną tablicą wyników oraz sztuczne oświetlenie - na torze 1200 lux, a w parku maszyn trzykrotnie słabsze.

Co jeszcze czeka na kibiców? M.in. budynek z toaletami (ma być ich więcej niż obecnie), pomieszczenia gastronomiczne (dziś sprzedawcy mają stoiska na koronie obiektu i pod trybunami).

Dotychczasowy obiekt przy ul. Broniewskiego to relikt przeszłości - mimo ciągłych modernizacji ciągle daleki jest od standardów, które umożliwiłyby Toruniowi organizację poważnych zawodów rangi międzynarodowej. Początki stadionu sięgają lat 50. Dziś jest w centrum osiedla mieszkaniowego, ale wtedy w jego sąsiedztwie nie było żadnych budynków. Najwięcej zmian przeszedł w latach 60. i 70. - powstały trybuny, zadaszenie. Ale ciągle nie było szans na to, by odbywały się na nim np. zawody Grand Prix.

------------------------

Alstal: zdążymy

Nowy obiekt musi zostać wybudowany w ciągu 14 miesięcy - do marca przyszłego roku. Najniższą ofertę przedstawiła inwrocławska firma Alstal. - Czasu faktycznie jest niewiele, ale zdążymy. Ważna będzie koordynacja projektowania, spraw urzędowych i samej budowy - mówi Jarosław Szczupak, dyrektor handlowy firmy. Według niego szybkie tempo inwestycji będzie możliwe dzięki temu, że przedsiębiorstwo ma kilka zakładów - od produkcji konstrukcji stalowych, przez budownicze aż do inżynieryjnych. Dzięki temu rzadziej korzysta z podwykonawców. To pozwala na tańszą i szybszą budowę.

-----------------------

Wkrótce rusza żużlowa edycja konkursu "Wygraj Ligę" - tysiące fanów czarnego sportu mogą sprawdzić swoje talenty menadżerskie: zbudować drużynę, zmieniać jej skład i walczyć w wielu ligach o tysiące złotych. Szczegóły na stronie konkursu "Wygraj Ligę Żużla

Regularne informacje o grze oraz Speedway Ekstralidze i polskim świecie żużla na blogu konkursowym. Już z nowym wpisem