?Nie bądźcie odpowiedzialni za upadek żużla!"

Toruń - miasto Kopernika, piernika, gotyku - od kilkudziesięciu lat, nie tylko w Polsce, kojarzy się jeszcze z innym słowem: żużel. Nie pozwólcie zginąć tej tradycji! - piszą kibice żużla w liście do prezydenta i radnych miasta.
Chodzi o poparcie budowy nowego stadionu żużlowego. Fani toruńskiego zespołu zaczęli zbierać podpisy pod listem, który za tydzień wręczą mu na specjalnym spotkaniu, które zaplanowano na poniedziałek 14 stycznia.

Już wiadomo, że podpisów będzie wyjątkowo dużo - fani przekazują sobie informacje o liście w internecie. Mobilizacja ogromna: kibice zbierają podpisy nawet za granicą.

TREŚĆ LISTU

My niżej podpisani, kibice sportu żużlowego w Toruniu zwracamy się do Pana Prezydenta Michała Zaleskiego oraz Radnych Miasta Torunia o dołożenie wszelkich starań, które mogą wesprzeć budowę nowoczesnego obiektu sportowego w Toruniu na sezon 2009.

Stadionu, który będzie godzien miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, aspirującego do miana Europejskiej Stolicy Kultury.

O budowę stadionu, który pozwoli uratować istnienie sportu żużlowego w mieście i stanie się jego ważną wizytówką.

Żużel jest jedynym wydarzeniem w Grodzie Kopernika, które regularnie, kilkakrotnie w ciągu roku, w jednym miejscu gromadzi ponad 10-tysięczną widownię. Tak liczna widownia nie będzie z pewnością miała możliwości, również finansowych, jeździć na mecze swojej drużyny do oddalonych od Torunia miast o kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów. Propozycja występów toruńskiej drużyny w innym mieście jest zatem nierealna.

Żużel jest jedyną dyscypliną sportową w mieście, która nieprzerwanie od ponad 30 lat ma swojego reprezentanta w najwyższej klasie sportowej - ekstraklasie.

Nazwiska medalistów mistrzostw świata i mistrzostw Polski na zawsze zapisały się w annałach historii Torunia: Marian Rose, Wojciech Żabiałowicz, Per Jonsson, Jacek Krzyżaniak, Mirosław Kowalik, Wiesław Jaguś, Karol Ząbik.

Toruń miasto Kopernika, piernika, gotyku, od kilkudziesięciu lat, nie tylko w Polsce, kojarzy się jeszcze z innym słowem: żużel. Nie pozwólcie zginąć tej tradycji!

Nie bądźcie odpowiedzialni za upadek w Toruniu tego tak ważnego dla nas sportu!