Sport.pl

Żużlowa karuzela: kto mocny, a kto słabszy?

Szaleństwo transferowe w żużlowej Ekstralidze. Kluby podpisują kontrakty nie roczne, ale już kilkuletnie, wydają miliony złotych na zawodników. Najbardziej rozchwytywani w licytacji są Tomasz Gollob i Kenneth Bjerre.
Choć do rozpoczęcia sezonu żużlowego zostało jeszcze blisko pięć miesięcy, działacze klubów ze Speedway Ekstraligi intensywnie pracują. Pozyskanie najlepszych zawodników ma później zaprocentować podczas meczów ligowych. Hitem transferowym było pozyskanie przez Złomrex/Włókniarz Częstochowa indywidualnego mistrza świata Nicki Pedersena. Według nieoficjalnych informacji Duńczyk przedstawił swoją ofertę wszystkim klubom polskiej Ekstraligi, a te zaczęły licytację o jego względy. Najpierw cena za jego podpis wynosiła 1,5 miliona złotych, później skoczyła do 1,8. Działacze Stali Gorzów zaproponowali mu więc 1,9 mln. Ale wszystkich przebił częstochowski Włókniarz - nie ujawnia za ile zaangażował Pedersena. W środowisku żużlowym kilku działaczy przekazało "Gazecie": - Dali mu ok. 2,2 mln zł.

Jak dotąd jedynie kluby z Torunia i Leszna mają ustalony skład na sezon 2008. Pozostałe walczą między sobą o kilku zawodników, którzy nie mają jeszcze podpisanych kontraktów. Anglik Chris Harris i Duńczyk Kenneth Bjerre otrzymali oferty od ponad połowy zespołów startujących w Speedway Ekstralidze.Unia Leszno

W zespole mistrzów Polski zajdą niewielkie zmiany. Trzon zespołu nadal stanowić będą Damian Baliński, Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Leigh Adams. Australijczyk za swoje przywiązanie do barw klubowych otrzymał nawet od władz Leszna tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Piąte wolne miejsce w gronie seniorów zajmie Troy Batchelor. Młody żużlowiec podpisał kontrakt z Unią do 2010 roku. Podobnie wygląda sytuacja z juniorem Juricą Pavlicem. Drugim juniorem będzie Adam Kajoch.

Ważne kontrakty z klubem mają jeszcze Robert Miśkowiak i Travis McGowan. Pierwszy z nich najprawdopodobniej odejdzie do Kolejarza Rawicz i chce skupić się na występach w lidze angielskiej. Australijczyk, który ma kłopoty z kręgosłupem ma być zawodnikiem rezerwowym w drużynie Unii.

Zespół z Leszna chciał też się zabezpieczyć w przypadku kontuzji któregoś z liderów. Prowadzono rozmowy z Kennethem Bjerre. Proponowano Duńczykowi od siedmiu do ośmiu występów. Ten jednak jest zainteresowany startami we wszystkich meczach i negocjacje zostały przerwane. Dlatego też działacze z Leszna rozpoczęli rozmowy z Australijczykiem Rory Schleinem. Jednak i w tym przypadku szanse na podpisanie kontraktu są bardzo małe.Przewidywany skład: Hampel, Batchelor, Kasprzak, Baliński, Adams, Pavlic, KajochUnibax Toruń

W porównaniu z zeszłym sezonem wicemistrzowie Polski będą jeszcze mocniejsi. Zrezygnowano z usług Mateja Zagara i Alesa Drymla, którzy w decydujących meczach o złoty medal zdecydowanie zawiedli. Na jazdę w Unibaksie nie ma także co liczyć Steve Johnston, który został zakontraktowany na rewanżowy mecz finałowy. Drużynę z Torunia opuści także Alam Marcinkowski, który skończył wiek juniora.

Unibax pozyskał za to dwóch żużlowców, którzy w zeszłym sezonie reprezentowali barwy Atlasa Wrocław: Hansa Andersena i Chrisa Holdera. O pierwszego z nich zabiegało kilka klubów, ale Duńczyk ostatecznie zdecydował się na podpisanie kontraktu z toruńskim zespołem. Holder to jeden z najlepszych juniorów na świecie i na tej pozycji ma zastąpić Karola Ząbika, który od sezonu 2008 będzie startował jako senior.

Działacze Unibaksu ze swoimi wszystkimi zawodnikami podpisali dwuletnie umowy. W Toruniu umowy przedłużyli Robert Kościecha, Adrian Miedziński, Ryan Sullivan a także Ząbik. Ważny kontrakt ma także kapitan zespołu Wiesław Jaguś. Wygląda zatem na to, że dla jednego z seniorów zabraknie miejsca w składzie. Jednak w przypadku kontuzji któregoś z zawodników będzie można kim go zastąpić. Takiego komfortu torunianie nie mieli bowiem z zeszłym sezonie. O pozycję drugiego juniora walczyć będą Adam Wiśniewski, Damian Celmer i Oskar Pieniążek.Przewidywany skład: Jaguś, Miedziński (Kościecha), Sullivan, Ząbik, Andersen, Holder, A.Wiśniewski (Celmer lub Pieniążek)Atlas Wrocław

Brązowi medaliści mistrzostw Polski przeżywają kłopoty finansowe i organizacyjne. Ze swojego składu stracili Andersena i Holdera, którzy wzmocnili Unibax. Niemal przesądzone jest także odejście Duńczyka Kennetha Bjerre. Znaleźć ich zastępców będzie wrocławianom niezwykle trudno. Wiadomo natomiast, że ważne kontrakty z klubem mają Jason Crump, Tomasz Jędrzejak, Filip Sitera i Maciej Janowski. Z wypożyczenia wrócił Piotr Świderski. Rozmowy prowadzone będą także z Tomaszem Gapińskim i Krzysztofem Słaboniem. Większe szanse na pozostanie w klubie ma ten ostatni. Przedłużono także umowę z trenerem Markiem Cieślakiem, który miał propozycję z Częstochowy.

Jeśli chodzi o nowych zawodników, to Atlas chciałby pozyskać Tomasza Golloba i Chrisa Harrisa. Prędzej prowadzono rozmowy z Rune Holtą, ale Norweg z polskim paszportem ostatecznie wybrał ofertę Stali Gorzów. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się jednak to, że wrocławianie nie pozyskają żadnego z wyżej wymienionych żużlowców.Przewidywany skład: Crump, Słaboń, Świderski (Gollob?), Jędrzejak, Sitera, JanowskiMarma Rzeszów

W zeszłym sezonie rzeszowanie okazali się objawieniem rozgrywek. W nadchodzącym najprawdopodobniej walczyć będą o utrzymanie w Speedway Ekstralidze. Z zespołu odszedł lider i mistrz świata Nicki Pedersen. Duńczyk za przedłużenie umowy zażądał 2 mln złotych. Na taką kwotę nie zgodziła się prezes klubu Marta Póltorak twierdząc, że jest zbyt wygórowana. Nie była ona za to dla działaczy Złomreksu/Włókniarza, którzy zapłacili Pedersenowi 2,2 mln złotych za podpisanie kontraktu.

Z drużyny odszedł także Rafał Dobrucki, który będzie startował teraz w Zielonej Górze. Swoją decyzję o opuszczeniu klubu tłumaczył względami logistycznymi. Z Rzeszowa za daleko mu było do Skandynawii, gdzie regularnie występuje w lidze szwedzkiej. Marcin Leś odejdzie do jednego z klubów pierwszoligowych. Z kolei Maciej Kuciapa wyjechał do Anglii i nikt nie jest w stanie nawiązać z nim kontaktu.

Z Marmie pozostali za to Scott Nicholls, Davey Watt, Paweł Miesiąc, Martin Vaculik, Dawid Lampart i Mateusz Szostek. Bliski podpisania umowy jest Matej Zagar, z którego zrezygnowano w Unibaksie. Jeśli chodzi o nowych zawodników, to wymienia się Tomasza Golloba, Janusza Kołodzieja, Kennetha Bjerre, Chrisa Harrisa a także Tomasza Gapińskiego. Największe szansę na jazdę w Marmie ma pierwszy z nich. Działacze z Rzeszowa mieli przeznaczone dla Pedersena około 1,5 mln złotych. Teraz ta kwota powinna im wystarczyć na pozyskanie młodszego z braci Gollobów. Ten jednak nie narzeka na brak ofert i nadal się zastanawia.Przewidywany skład: Gollob? (Gapiński?), Zagar, Nicholls, Miesiąc, Watt, Vaculik, LampartZłomrex/Włókniarz Częstochowa

Działacze klubu spod Jasnej Góry nie szczędzą grosza na transfery. Dlatego też nie liczono się z kosztami i przebito wszystkie oferty jakie otrzymał Nicki Pedersen. 2,2 mln złotych okazało się być tą kwotą, która skusiła mistrza świata na podpisanie kontraktu z klubem z Częstochowy. Ważne umowy z zespołem mają Greg Hancock, Sebastian Ułamek, Lee Richardson, Sławomir Drabik, Lewis Bridger i Mateusz Szczepaniak. W składzie jest także Lukas Dryml, ale z powodu awansu tego zawodnika do Grand Prix 2008 dla Czecha nie ma miejsca w drużynie. Regulamin mówi bowiem, że z jednym zespole może startować dwóch zawodników występujących w Grand Prix. Miejsca Pedersena i Hancocka są bowiem niezagrożone. Dryml dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy.

Działacze Złomreksu/Włokniarza chcieliby jeszcze pozyskać jednego żużlowca. Najpierw prowadzono negocjacje z Bjerre. Jednak Duńczyk bardzo się ceni i zażądał za sam podpis 1,5 mln złotych. W ostatnich dniach skontaktowano się z Januszem Kołodziejem. Jeśli zawodnik nie zostanie w Unii Tarnów, to najprawdopodobniej przejdzie do zespołu z Częstochowy.Przewidywany skład: Pedersen, Drabik (Kołodziej?), Ułamek, Richardson, Hancock, Szczepaniak, BridgerUnia Tarnów

Na razie największą niewiadomą nie jest skład, ale to, czy zespół przystąpi do rozgrywek w Speedway Ekstralidze. Działacze Unii spłacają długi i poszukują sponsorów, dzięki którym mogliby podpisywać umowy z zawodnikami. Jak na razie klub ma dwóch darczyńców. Swoją pomoc obiecał też Urząd Miasta, który zadeklarował, że sfinansuje wszystkie prace związane z wymogami licencyjnymi. Jednak wcześniej klub musi zapłacić 100 tys. zł do miejskiej kasy za użytkowanie stadionu w sezonie 2007.

Na swoje pieniądze - ok. 300 tys. zł czeka Janusz Kołodziej. Wychowanek Unii chce jednak zostać w Tarnowie i pomimo wielu ofert czeka n rozwój sytuacji w klubie. Swoją propozycję złożył też Tomasz Gollob. Według nieoficjalnych informacji najlepszy polski żużlowiec chętnie zostanie w Tarnowie, ale pod dwoma warunkami. Pierwszy to gwarancje finansowe dotyczące wypłacalności klubu, a drugi to zapewnienie jego Jackowi Gollobowi czterech startów w każdym z meczów.

Wiadomo za to, że zespół opuści Rune Holta. Norweg z polskim paszportem od przyszłego sezonu będzie reprezentował barwy Stali Gorzów. Do piątku odpowiedź ma dać Chris Harris, który otrzymał propozycję kontraktu. W Tarnowie mówi się także o pozyskaniu Daniela Jeleniewskiego, który w zeszłym sezonie był zawodnikiem TŻ Lublin. Nie ma za to miejsca dla Marcina Rempały, który odejdzie do Lotosu Gdańsk. Ważny kontrakt z klubem ma Szwed Peter Ljung.Przewidywany skład: Kołodziej?, Jeleniewski?, T. Gollob?, J. Gollob?, Ljung, Zieliński, KiełbasaZKŻ Kronopol Zielona Góra

Działacze wraz zawodnikami przebywają obecnie na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich. To w nagrodę od jednego ze sponsorów za utrzymanie w Speedway Ekstralidze. W porównaniu z zeszłym sezonem skład ZKŻ został wzmocniony, co oznacza, że zielonogórzanie będą się bili o wyższe cele. W klubie pozostali bowiem Piotr Protasiewicz, Niels Kristian Iversen, Fredrik Lindgren, Ricky Kling, Grzegorz Zengota i Grzegorz Walasek. O tego ostatniego klub walczył ze Złomreksem/Włókniarzem, ale zawodnik ostatecznie pozostał z zespole z Zielonej Góry. Nowymi żużlowcami będą Rafał Dobrucki, Denis Gizatulin oraz juniorzy Artiom Wojdakow i Aleksandr Kosołapkin. Z wypożyczenia do Atlasu powrócił Piotr Świderski, natomiast Zbigniew Suchecki może szukać sobie nowego klubu.Przewidywany skład: Protasiewicz, Iversen, Dobrucki, Lindgren, Walasek, Zengota, KlingStal Gorzów

Działacze beniaminka mają ambitne plany. Najpierw głośno mówili o pozyskaniu Nicki Pedersena, następnie Tomasza Golloba i na koniec Rafała Dobruckiego. Dwóch z nich wybrało już inne kluby, natomiast cały czas pozostaje szansa na podpisanie umowy z najlepszym od lat polskim żużlowcem. Gollob czeka jednak na rozwój sytuacji w Tarnowie. Z Unii do Stali przeszedł za to Rune Holta. Niemal dwa miliony złotych, jakie oferowali działacze z Gorzowa Nicki Pedersenowi zostały przeznaczone właśnie na Norwega z polskim paszportem. Finanse na skuteczne rywalizowanie na rynku transferowym uzyskano m.in z kredytu, za który poręczyło miasto.

Ze składu, który wywalczył awans do Speedway Ekstraligi pozostali Paweł Hlib, Jesper B. Jensen, Matej Ferjan, Thomas Jonasson i Adrian Szewczykowski. Do zespołu pozyskano jeszcze Petera Karlssona. Propozycję startów w Stali otrzymali także Chris Harris i Kenneth Bjerre.Przewidywany skład: Holta, Ferjan, Hlib, Jensen, Karlsson (Gollob?), Jonasson, Szewczykowski