Polski Cukier wygrywa pewnie. Ale Anwil - zakoczył

Na pięć kolejek przed końcem sezonu regularnego Tauron Basket Ligi Toruń może być o Polski Cukier bardzo spokojny. We Włocławku - teoretycznie naszpikowanym wartościowymi graczami - można natomiast spodziewać się wszystkiego.
To, jak nieprzewidywalną drużyną jest Anwil pokazują jego ostatnie spotkania. Przed ponad tygodniem włocławianie potrafili pokonać we własnej hali silną Energę Czarnych Słupsk mimo, że ta rozgrywała jedno z najlepszych spotkań wyjazdowych w tym sezonie. Jeszcze wcześniej Anwil bez problemów wygrywał m.in. Starogardzie Gdańskim, gdzie przegrał chociażby Polski Cukier. Przed kilkoma tygodniami wyraznie zwyciężał w Gdyni z Asseco oraz w Zgorzelcu z PGE Turowem. W sobotę niespodziewanie przegrał jednak w Tarnobrzegu z Siarką - zespołem zbudowanym za nieporównywalnie mniejsze pieniądze i o całkowicie innych celach na ten sezon.

Dla Anwilu walczącego o korzystną pozycję przed rozstawieniem w play-off to niezwykle istotny wynik. Włocławian czekają bardzo trudne mecze. W najbliższym w Hali Mistrzów podejmą Stelmet Zielona Góra - Anwil nie będzie faworytem tego spotkania. Problemów z triumfem nie powinien mieć w kolejnym meczu - w Sopocie z Treflem, a także we Włocławku z Polfarmexem. Jednak końcówka sezonu zasadniczego to bardzo trudny wyjazd do Torunia.

Wynik włocławian jest ważny właśnie dla Polskiego Cukru. Ten po udanym meczu przeciwko Stelmetowi w sobotę z łatwością wygrał w Sopocie z Treflem. Dzieki temu bilans 21 zwycięstw i sześciu porażek daje mu teraz trzecią pozycję w tabeli Tauron Basket Ligi. Ta jest specyficzna, ponieważ wiele drużyn ma rozegranych różną ilość spotkań. Jeśli jednak przyjąć - na wzór amerykański - iż wyznacznikiem pozycji jest stosunek wygranych do porażek, najlepszy rezultat w TBL ma Stelmet. Druga jest Rosa Radom. Polski Cukier jest trzeci - i ma szansę na takie, lub nawet wyższe miejsce w tabeli, jeśli będzie wygrywał spotkania do końca sezonu.

A taki scenariusz nie jest niemożliwy. W piątek Polski Cukier podejmie Polfarmex, który po stracie kontuzjowanego podkoszowego Kevina Johnsona jest wyraznie rozbity - trudno, by mógł powalczyć o sukces w Arenie Toruń. Pózniej Polski Cukier czeka trudne spotkanie w Słupsku z Energą Czarnymi. W kolejnym meczu o punkty powinno być stosunkowo łatwo - będzie to spotkanie w Lublinie ze Startem. Kluczowy dla układu tabeli może być ostatni pojedynek sezonu zasadniczego - z Rosą w Radomiu.

Z drugiej jednak strony układ tabeli ligowej może skłaniać do prawdziwie taktycznych szachów. Szósty obecnie Polfarmex w play-off może być znacznie łatwiejszym przeciwnikiem niż notowany obecnie wyżej King Wilki Morskie Szczecin - zespół, w którym nie szczędzi się pieniędzy na spore wzmocnienia. W serii meczowej i przy dużej intensywności gry szeroki skład King Wilków Morskich może mieć niebagatelne znaczenie - dlatego w lidze wysoko notowane drużyny niechętnie patrzą na możliwość starcia z tym klubem w ewentualnym ćwierćfinale.Wyniki meczów

Trefl - Polski Cukier 55:84

Kwarty: 14:23, 16:22, 17:24, 8:15

Polski Cukier: Michalak 20, Gibson 13, Cummings 11, Śnieg 10, Wiśniewski 9, Milosević 7, Denison 6, Perka 3, Sulima 3, Kornijenko 2, Michalski 0.Siarka - Anwil 84:83

Kwarty: 20:25, 21:21, 25:22, 18:15

Anwil: Tomaszek 16, Chyliński 15, Jelinek 13, Bristol 12, Dmitriew 7, Andjusić 7, Skibniewski 5, Łączyński 4, Stelmach 4.