Setki weteranów znów powalczą w Toruniu

W sobotę i niedzielę na stadionie miejskim przy ul. Bema odbędą się jubileuszowe, 25. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Ponadto o medale w swoim, czwartym już czempionacie rywalizować będą też lekarze.
Lekkoatleci-weterani w tym roku gościli już w Toruniu dwukrotnie. 28. lutego rywalizowali w 24. Halowych Mistrzostwach Polski. W dniach 22-28. marca w Grodzie Kopernika odbyły się 10. Halowe Mistrzostwa Europy, w których wzięło udział ponad 2100 zawodników z 37 krajów Starego Kontynentu. W najbliższy weekend weterani powalczą w mistrzostwach kraju na otwartym stadionie.

Do udziału w zawodach zgłosiło się przeszło 400 sportowców, w tym 80 pań. Spora część uczestników stanie do rywalizacji w kilku konkurencjach, stąd zaplanowano aż tysiąc osobostartów i ponad 280 dekoracji medalowych! Najliczniej obsadzone będą konkurencje rzutowe. Swój akces do konkursu pchnięcia kulą zgłosiło 107 uczestników, w rzucie dyskiem ma zamiar powalczyć 98 osób! Tłoczno będzie też na bieżni. Na liście biegu na 100 metrów widnieje 89 nazwisk. Niemalże tyle samo osób zgłosiło się do walki na dystansie 200m. Zawodnicy rywalizować będą łącznie w 25 konkurencjach i 13 kategoriach wiekowych.

Weterani startują w kategoriach wiekowych, obejmujących pięcioletnie przedziały. Najmłodsi zawodnicy muszą mieć ukończone 35 lat (kategoria M35), zawodniczki - 30 (K30). Najstarszym uczestnikiem, podobnie jak na zawodach w marcu, będzie Stanisław Kowalski, który w kwietniu ukończył 105 rok życia! Świdniczanin jest zgłoszony do biegu na 100 metrów oraz pchnięcia kulą i rzutu dyskiem. Pomiędzy nim a najmłodszą uczestniczką mistrzostw różnica wieku wynosi dokładnie 74 lata 1 miesiąc i 5 dni!

Wśród setek sportowców nie zabraknie byłych uczestników igrzysk olimpijskich oraz seniorskich mistrzostw świata i Europy. W pchnięciu kulą rywalizować będą aż trzy olimpijki - Ludwika Chewińska, do której w dalszy ciągu należy seniorski rekord Polski w tejże konkurencji, a także Genowefa Patla i Urszula Kielan. Ta ostatnia to wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Moskwy z 1980 roku. W Toruniu zaprezentuje się również w swojej koronnej konkurencji. Poza tym powalczy także w trójskoku. Patla to z kolei aż 14-krotna rekordzistka Polski w seniorskiej rywalizacji oszczepniczek. Podczas marcowych mistrzostw Europy weteranów ustanowiła w Toruniu rekord świata w swojej kategorii wiekowej. W najbliższy weekend będzie starała się poprawić ten rezultat. Patla i Chewińska staną także do rywalizacji w rzucie dyskiem. Do biegu na 5000 metrów zgłosił się brązowy medalista mistrzostw świata z Edmonton z 2001 roku, olimpijczyk z Pekinu, aktualny rekordzista kraju na dystansie 800 metrów - Paweł Czapiewski.

Część weteranów w dalszym ciągu rywalizuje w sporcie seniorskim. Aktualnie aż jedenastu z nich ma wypełnione surowe minima PZLA uprawniające do startu w mistrzostwach kraju seniorów. Niektórzy z nich przyjadą do Torunia, w tym między innymi 44-letni młociarz z Warszawy - Mariusz Walczak, a także chodziarz Mirosław Łuniewski, który w wieku 58 lat wciąż nie przestaje zadziwiać swoją formą. Na listach startowych nie brakuje również wielu innych czempionów sportu weterańskiego, multimedalistów mistrzostw świata i Europy. Wśród nich są m.in. Zofia Więciorkowska, Ewa Bartosik, Krystyna Pieczulis, Janina Rosińska, Jerzy Przyborowski, Andrzej Piączkowski, Ryszard Krzesiński, Czesław Roszczak, Antoni Kargol, Mieczysław Szpak, Tadeusz Laska, Antoni Cichończuk, Wojciech Seidel i wielu innych.

Mocną reprezentację w 25. Mistrzostwach Polski Weteranów będzie miał też Toruń. Wśród 22 startujących mieszkańców miasta i powiatu toruńskiego ziemskiego także nie zabraknie medalistów imprez najwyższej międzynarodowej rangi. Do walki staną m.in. Violetta Politowska, Magdalena Kowalska, Wacław Krankowski, Julian Pełka, Kazimierz Jankowski, Janusz Nath i Edward Korolko.

Rywalizacji weteranów towarzyszyć będą 4. Mistrzostwa Polski Lekarzy. Medycy przystąpią do zmagań w dziewiętnastu konkurencjach. Także w tych klasyfikacjach torunianie liczą na bogatą zdobycz medalową.

Rywalizacja na stadionie im. Duneckiego rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano na godz. 13.00, zaś zakończenie zmagań pierwszego dnia przewidziano na godzinę 18.00. W niedzielę weterani rozpoczną zmagania o godz. 9.00. Uroczyste zakończenie zawodów zaplanowano na 14.00.

25. Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki odbywają się pod honorowym patronatem ministra sportu i turystyki, prezydenta Torunia, marszałka województwa oraz prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.Więcej informacji na stronie: http://pzwla.eu/XXV Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w liczbach

402 - łączna liczba zgłoszonych uczestników;

322 - ilość uczestników w kategoriach mężczyzn (M35-M100+);

80 - ilość uczestniczek startujących w kategoriach kobiet (K30-K75);

1000 - łączna liczba indywidualnych startów;

25 - ilość konkurencji, w których będzie odbywała się rywalizacja;

107 - liczba zawodników startujących w pchnięciu kulą;

98 - liczba zawodników startujących w rzucie dyskiem;

280 - przewidywana ilość dekoracji medalowych;

105 - tyle lat w kwietniu ukończył najstarszy zgłoszony uczestnik mistrzostw;

74 - różnica wieku podana w latach pomiędzy najstarszym uczestnikiem, a najmłodszą zawodniczką startującą w zawodach (dokładnie 74 lata 1 miesiąc i 5 dni);

58 - tyle lat ma najstarszy ze startujących weteranów, spełniający minima Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, uprawniające do startu w seniorskich mistrzostwach Polski;

4 - liczba olimpijczyków, którzy zgłosili swój udział w mistrzostwach;

22 - tylu mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego ziemskiego wystartuje w 25. MPW;

19 - liczba konkurencji, w których będą rywalizowali uczestnicy 4. Mistrzostw Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce.Przygotował: Tomasz Niejadlik (PZWLA)