Tak w mistrzostwach Europy biega 105-latek [ZDJĘCIA]

W środę wieczorem Stanisław Kowalski przebiegł w Toruniu 60 m na mistrzostwach Europy weteranów w lekkiej atletyce w czasie 20,27 s.
Impreza organizowana w nowej hali widowiskowej w Toruniu, która ma być polskim centrum lekkiej atletyki zimą, to spore wydarzenie dla miasta. Ponad 2,5 tys. osób z 39 krajów rywalizuje w niemal wszystkich konkurencjach. Najliczniejszą kadrę tworzą Polacy - to 544 reprezentantów. W składach nie brakuje uczestników igrzysk olimpijskich. W środę wśród uczestników byli Dariusz Trafas (rzut oszczepem), płotkarz Ryszard Szparak (bieg na 800 m), Sebastian Chmara (skok o tyczce) czy też brązowy medalista mistrzostw świata z Edmonton, Paweł Czapiewski (800 m). Wydarzeniem środy był jednak bieg na 60 m w najstarszej z kategorii wiekowych. Wystartował w nim Stanisław Kowalski. To weteran weteranów - najstarszy uczestnik mistrzostw Europy w Toruniu. Kilkanaście dni po zawodach ukończy 105 lat. Od niedawna jest w swojej kategorii wiekowej rekordzistą świata - również w hali w Toruniu przebiegł 60 m w czasie 19,72 s. Dla porównania: wg norm o ocen z pomiaru zdolności motorycznych dla uczniów liceum i technikum, 15-letni chłopcy otrzymują ocenę dopuszczającą za czas 10,5 s.

W środę w kat. +95 lat na metę dotarł w czasie 20,27 s. - szybszy był Anglik Charles Eugster. W czwartek Kowalski ma w planie w Toruniu kolejne konkurencje - rzut dyskiem (g. 9) oraz pchnięcie kulą (17.15).

Stanisław Kowalski - kolejarz i odlewnik

Lekkoatleta-weteran, kiedyś kolejarz i odlewnik, pochodzi ze Świdnicy. Jest najstarszym aktywnym lekkoatletą świata. Jeszcze niedawno, jako niespełna 100-latek zaskakiwał sąsiadów tym, iż bez problemu biega po okolicy. Na imieninowej imprezie kolegi, przy koniaku, zapytano go, czy dałby radę przebiec na stadionie 100 m. Potwierdził. Zgodziła się na to również jego córka - 75-latka. Kilka tygodni później przebiegł 100 m na Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży. Pokonał ten dystans w 32,79 s.