MP lekkoatletycznych weteranów. Medale dla Torunia

Aż 35 rekordów kraju ustanowiono podczas 24. Halowych MP.
Sobotni czempionat był dla organizatorów i większości zawodników próbą generalną przed zbliżającymi się wielkimi krokami 10. Halowymi Mistrzostwami Europy. Ta wielka impreza, w której weźmie udział niemalże 2500 uczestników z blisko 40 krajów Starego Kontynentu, odbędzie się w toruńskiej hali i na obiektach do niej przylegających 22-28 marca. Nic więc dziwnego, że lekkoatleci weterani start w halowych mistrzostwach kraju potraktowali bardzo poważnie. Do Grodu Kopernika zjechało ich prawie czterystu. 328 zawodników i zawodniczek wystartowało w HMP, pozostali w 1. Zimowych Mistrzostwach Polski Weteranów w Biegach Przełajowych.

Wśród 35 nowych halowych rekordów jeden ustanowił torunianin. W chodzie na dystansie 3000 metrów w kategorii M60 błysnął Ryszard Dembkowski. Uzyskany przez niego czas (17:16,62), po zastosowaniu specjalnych przeliczników uwzględniających wiek zawodnika, odpowiada seniorskiemu wynikowi na poziomie 13:49:30.

W klasyfikacji punktowej, będącej porównaniem wyników wszystkich startujących, najlepszy wynik spośród torunian uzyskał Wacław Krankowski, który po raz kolejny wywalczył tytuł w pchnięciu kulą (M60). Tytuł wicemistrzowski w tej samej kategorii wywalczył inny reprezentant Grodu Kopernika - Wiktor Matczyński. Najwięcej punktów z grona torunianek biorących udział w mistrzostwach uzyskała Violetta Politowska. Nowa mistrzyni Polski w skoku wzwyż K40 i Wacław Krankowski otrzymali Puchary Prezydenta Miasta Torunia.

Dorobek medalowy torunian startujących w HMP jest naprawdę bogaty. W biegu na dystansie 3000 m w kategorii K35 triumfowała Magdalena Kowalska. Wicemistrzem kraju w biegu na 60 m został Adam Olender (M45). Brązowy medal w tej samej konkurencji w M55 wywalczył Andrzej Formaniewicz. Na 200 m Formaniewicz w swojej kategorii był pierwszy, Olender - trzeci, podobnie jak startujący w M65 Janusz Nath. Mistrzem w skoku o tyczce w M70 został Edward Korolko. Kolejne złoto do swojej kolekcji w rzucie ciężarkiem dołożył Krankowski. Aż trzy medale wywalczył Julian Pełka (M60). W skoku w dal i trójskoku był drugi, z kolei w skoku wzwyż sięgnął po brąz. W ostatniej z tych konkurencji odnotowano jeden z najlepszych wyników całych mistrzostw. Startujący w tej samej kategorii co Pełka Dariusz Bednarski z Płocka przeskoczył tyczkę zawieszoną na wysokości 170 cm, co odpowiada seniorskiemu wynikowi na poziomie 2,37 m. Ciekawostką było też drugie miejsce Grzegorza Marciniszyna w skoku w dal. Dalej od aktualnego rekordzisty Polski seniorów (8,28) na zawodach w Toruniu skoczył Łukasz Sobora. - Z faktu tego wynika jasny wniosek, że nie wystarczy być rekordzistą Polski, żeby zostać mistrzem Polski - podkreślają organizatorzy. - Trzeba po prostu cały czas trenować i wtedy można walczyć o tytuły.

Warto też podkreślić, że kujawsko-pomorskie wygrało klasyfikację punktową województw.