Żeglarski mistrz świata trenował w Egipcie [ZDJĘCIA]

Radosław Furmański mówi sporo o swojej przyszłości.
Żeglarz klubu DKŻ Dobrzyń w tym roku zdobył mistrzostwo świata juniorów w klasie deskowej RS:X. 18-latek na co dzień mieszka w Lipnie koło Dobrzynia nad Wisłą.

Rozmowa z Radosławem Furmańskim

W dniach od 8 do 15 stycznia przebywałeś na zgrupowaniu kadry narodowej w Soma Bay w Egipcie.

- Było to moje pierwsze zgrupowanie kadry seniorów na wodzie w tym roku. Nie stałem na desce przez prawie dwa miesiące, jednak na szczęście nie zapomniałem, jak się pływa. Na wodzie miałem przyjemność ścigać się z Piotrem Myszką i Pawłem Tarnowskim.

Jak sobie radziłeś podczas treningów?

- Pomimo że dopiero zaczynam pływać na nowym, większym, seniorskim żaglu o powierzchni 9,5 m kw., to kilka razy pokazałem, że szybko się uczę i potrafiłem wygrać poszczególne wyścigi.

Jakie warunki wietrzne panowały na akwenie treningowym?

- Na treningach przeważały słabe i średnie wiatry, w których czułem się bardzo dobrze, mam nadzieję, że równie dobrze będę pływał przy nieco silniejszych podmuchach wiatru.

Jakie masz plany sportowe na najbliższe miesiące?

- Następne zgrupowanie już na początku lutego. Będzie to zgrupowanie kondycyjne w polskich górach pod okiem trenera kadry młodzieżowców Michała Przybytka. Pierwszy start w tym sezonie to regaty w hiszpańskim Kadyksie, a jedną z ważniejszych imprez w tej części sezonu to Mistrzostwa Europy, które odbędą się na koniec czerwca na Sycylii we Włoszech.

Polski Związek Żeglarski ogłosił właśnie zasady eliminacji do IO w Rio 2016.

- Jestem bardzo zadowolony, że mogę bezpośrednio przygotowywać się i uczestniczyć w rywalizacji o udział w Igrzyskach Olimpijskich. Właśnie czerwcowe ME będą pierwszą okazją do zdobycia punktów w naszej krajowej rywalizacji.

Jak oceniasz swoje szanse?

- Każdy sportowiec marzy o udziale i medalu olimpijskim. Ja na razie koncentruje się na jak najlepszym żeglowaniu i przygotowaniu do głównych zawodów. Choć byłoby bardzo miło, gdybym zdobywał punkty w tej wewnętrznej rywalizacji.