Taka będzie Ekstraliga 2014. Kto ma najmocniejszy skład?

Toruń wygląda na zespół praktycznie bez słabych punktów.
Falubaz Zielona Góra

Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek, Andreas Jonsson, Aleksandr Łoktajew - Adam Strzelec, Kamil Adamczewski

Młodzieżowcy słabsi niż np. w przypadku Unibaksu. Skład seniorski świetny na pierwszy rzut oka, ale później już budzący niepewność. Jak w roli seniora odnajdzie się Patryk Dudek? Czy Aleksandr Łoktajew podoła roli piątego ważnego ogniwa w drużynie? Bez tego kwartet Hampel - Protasiewicz - Dudek - Jonsson do wygranej w lidze może tym razem nie wystarczyć.

Unibax Toruń

Chris Holder, Darcy Ward, Emil Sajfutdinow, Tomasz Gollob, Adrian Miedziński - Paweł Przedpełski, Oskar Fajfer

Zestawienie, jakiego nie było jeszcze ani w Toruniu, ani - teza warta ryzyka - w Polsce. Pięciu seniorów, z których każdy może być prowadzącym parę. Para juniorów o uznanych już w młodzieżowym światku nazwiskach. Jednak pytań nie brakuje. Powód: zdrowie. Co, jeśli Holder, Sajfutdinow lub Gollob odczują jednak skutki upadków z roku 2013?

Unia Tarnów

Greg Hancock, Artiom Łaguta, Martin Vaculik, Janusz Kołodziej, Krzysztof Buczkowski - Kacper Gomólski, Mateusz Borowicz

Liga ekscytowała się Toruniem i Zieloną Górą, a w Tarnowie po cichu stworzono znów zespół godny finału. Jest kilku żużlowców, którzy poniżej pewnego poziomu nie spadną - to Hancock i Kołodziej. Vaculik jeden sezon w Polsce przespał, co oznacza, że w najbliższym motywacji mu nie zabraknie. Ciekawą postacią może być Buczkowski. Może zaskoczyć formą, a wtedy wynikami zaskoczy też Unia.

Włókniarz Częstochowa

Grigorij Łaguta, Rune Holta, Grzegorz Walasek, Michael Jepsen Jensen, Peter Kildemand - Artur Czaja, Hubert Łęgowik

Strata Sajfutdinowa pożegnanego w atmosferze skandalu nie musi być odczuwalna, bo Walasek może dać tej drużynie porównywalne wyniki. Najwięcej zależeć będzie jednak od Jensena, który przez lata mógł być w cieniu liderów - co mu odpowiadało np. w Toruniu. Teraz musi jednak wziąć na siebie już znacznie większy ciężar niż dotychczas.

Stal Gorzów

Niels K. Iversen, Matej Zagar, Krzysztof Kasprzak, Tomasz Gapiński, Piotr Świderski - Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer

Bardzo ciekawe zestawienie, w którym są i wyraźni liderzy drużyny, i bardzo wartościowa druga linia, jak i mocna para juniorów. W Gorzowie z tak wyrównaną drużyną trudno będzie wygrać nawet ligowym magnatom. A na wyjazdach Stal z bardzo stabilnym Iversenem i mającym spore doświadczenie Zagarem jest w stanie wygrać niemal wszędzie.

Unia Leszno

Nicki Pedersen, Kenneth Bjerre, Przemysław Pawlicki, Damian Baliński, Grzegorz Zengota - Piotr Pawlicki, Tobiasz Musielak

Pedersen do Leszna pasuje idealnie. Unia nie potrzebowała już jeszcze jednego żużlowca ponadprzeciętnego. Tych ma wystarczająco wielu: 8-9 punktów są w stanie zdobywać niemal wszyscy. Brakowało tam żużlowca gwarantującego regularnie niemalże komplet. Z Pedersenem Unia będzie zespołem wyjątkowo niewygodnym.

Betard Wrocław

Tai Woffinden, Troy Batchelor, Jurica Pavlic, Maciej Janowski, Tomasz Jędrzejak - Patryk Dolny, Patryk Malitowski

Teoretycznie najsłabszy z mocnej ekstraligowej siódemki, mimo że ma aktualnego mistrza świata, byłego mistrza Polski seniorów i byłego medalistę mistrzostw globu juniorów. Woffinden, Janowski, Batchelor i Jędrzejak powinni dawać Betardowi ok. 35 punktów. Jeśli z marazmu wydobędzie się Pavlic, wyniki wrocławian rozstrzygać będą się dopiero w ostatnich wyścigach.

Wybrzeże Gdańsk

Leon Madsen, Thomas Jonasson, Fredrik Lingren, Artur Mroczka, Cyprian Szymko - Krystian Pieszczek, Dominik Kossakowski

Skład z góry skazany na spadek z ekstraligi. Zestawienie tych zawodników, którym nie udało się podpisać kontraktu w innych klubach.

Kto wygra ligę w 2014 r.?