Klub piłkarski pożycza pieniądze. Warunki? Lepsze niż bank!

Jeśli Elana Toruń nie zwróci MPO pożyczonych pieniędzy, okaże się, że Toruń oszukał samego siebie.
Przegląd prasy. O kulisach kuriozalnej polityki miejskiej w sprawie Elany Toruń pisze piątkowa "Gazeta Pomorska". Dziennik koncentruje się na historii pożyczki od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania dla spółki Elana Toruń. W klub, odkąd większość udziałów ma w nim miasto, wpompowano ok. 3 mln zł, ale na wyniki się to nie przekłada. Elana spadła już do III ligi i wiosną prawdopodobnie zaliczy kolejny krok w dół.Jest w katastrofalnej sytuacji finansowej, ale - jak pisze "GP" - musi przetrwać przynajmniej do wyborów samorządowych w 2014 r. Upadek klubu byłby spektakularną porażką i prezydenta Michała Zaleskiego, i szefa wydziału sportu Jarosława Więckowskiego. Czy dlatego Elana jest hołubiona w Toruniu przez magistrat w niezwykły - i nieosiągalny dla konkurencji - sposób?

"Gazeta Wyborcza" dwa lata temu opisała kulisy konkursu, jaki rozpisała miejska spółka Biogaz - warunki zamówienia na usługi promocyjne sformułowała tak, że mogły je spełnić tylko klub hokejowy (także z większościowym udziałem gminy) oraz Elana. "Gazeta Pomorska" teraz pokazuje, jak wygląda mechanizm wpompowania w Elanę pieniędzy z MPO. Wiosną spółka, w której miasto ma 100 proc. udziałów, podpisała z klubem umowę na... pożyczkę, choć wcześniej takich nie udzielała. Szef MPO Piotr Rozwadowski mówi w "GP" m.in., że "lokaty w bankach są znacznie niżej oprocentowane niż te gwarantowane w pożyczce dla TKP Elana". Później precyzuje, że umowa z Elaną zapewnia zyski dwa razy większe. O pożyczkę zabiegał Więckowski. Zabezpieczeniem jest cesja z miejskiej dotacji.

Elana miała oddać pieniądze do lipca. Nie oddała do dziś - kilka razy występowała o przesunięcie terminu spłaty. MPO początkowo odmawiało. Ostatecznie się zgodziło.

Więcej o sprawie pożyczki dla Elany w papierowym piątkowym wydaniu "Gazety Pomorskiej" w artykule "Tak się przelewa!".

Który klub Torunia w 2013 r. zrobił największe wrażenie? Zagłosuj!Pożyczka od MPO dla klubu piłkarskiego jest...