Sport.pl

Klub piłkarski pożycza pieniądze. Warunki? Lepsze niż bank!

Jeśli Elana Toruń nie zwróci MPO pożyczonych pieniędzy, okaże się, że Toruń oszukał samego siebie.
Przegląd prasy. O kulisach kuriozalnej polityki miejskiej w sprawie Elany Toruń pisze piątkowa "Gazeta Pomorska". Dziennik koncentruje się na historii pożyczki od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania dla spółki Elana Toruń. W klub, odkąd większość udziałów ma w nim miasto, wpompowano ok. 3 mln zł, ale na wyniki się to nie przekłada. Elana spadła już do III ligi i wiosną prawdopodobnie zaliczy kolejny krok w dół.Jest w katastrofalnej sytuacji finansowej, ale - jak pisze "GP" - musi przetrwać przynajmniej do wyborów samorządowych w 2014 r. Upadek klubu byłby spektakularną porażką i prezydenta Michała Zaleskiego, i szefa wydziału sportu Jarosława Więckowskiego. Czy dlatego Elana jest hołubiona w Toruniu przez magistrat w niezwykły - i nieosiągalny dla konkurencji - sposób?

"Gazeta Wyborcza" dwa lata temu opisała kulisy konkursu, jaki rozpisała miejska spółka Biogaz - warunki zamówienia na usługi promocyjne sformułowała tak, że mogły je spełnić tylko klub hokejowy (także z większościowym udziałem gminy) oraz Elana. "Gazeta Pomorska" teraz pokazuje, jak wygląda mechanizm wpompowania w Elanę pieniędzy z MPO. Wiosną spółka, w której miasto ma 100 proc. udziałów, podpisała z klubem umowę na... pożyczkę, choć wcześniej takich nie udzielała. Szef MPO Piotr Rozwadowski mówi w "GP" m.in., że "lokaty w bankach są znacznie niżej oprocentowane niż te gwarantowane w pożyczce dla TKP Elana". Później precyzuje, że umowa z Elaną zapewnia zyski dwa razy większe. O pożyczkę zabiegał Więckowski. Zabezpieczeniem jest cesja z miejskiej dotacji.

Elana miała oddać pieniądze do lipca. Nie oddała do dziś - kilka razy występowała o przesunięcie terminu spłaty. MPO początkowo odmawiało. Ostatecznie się zgodziło.

Więcej o sprawie pożyczki dla Elany w papierowym piątkowym wydaniu "Gazety Pomorskiej" w artykule "Tak się przelewa!".

Który klub Torunia w 2013 r. zrobił największe wrażenie? Zagłosuj!Pożyczka od MPO dla klubu piłkarskiego jest...
Komentarze (2)
Klub piłkarski pożycza pieniądze. Warunki? Lepsze niż bank!
Zaloguj się
 • weipers

  Oceniono 7 razy 7

  Zaraz, zaraz. MPO jako spółka miejska wyrabia zysk, który potem pożycza innej spółce której właścicielem jest też miasto i to na warunkach lepszych od banku. Więc skoro MPO zarabia na tyle, że może pożyczać pieniądze to świadczy o tym, że za wywóz nieczystości mieszkańcy Torunia przepłacają i opłaty mogły by być niższe a zysk spółki jest ukrytym podatkiem stanowiącym dodatkowy dochód miasta, który został przeznaczony i stanowi budżet klubu piłkarskiego. Zysk netto MPO za 2012 rok wyniósł 3.274.130,38zł, zysk netto Wodociągów Toruńskich (spółki miejskiej) za 2012 rok wyniósł 684.956,88zł, zysk netto MZK Toruń (spółki miejskiej) za 2012 rok wyniósł 415.500zł, zysk netto Biogaz Inwestor (spółka miejska) 1.195.527,31zł = razem 5.570.114,57zł. Tyle zapłaciliśmy ukrytego podatku w opłatach za rachunki za śmieci, wodę i ścieki i bilety na rzecz tych spółek na które jesteśmy zmuszeni przez miasto. Dziennie jest to 15.260,59zł a w przeliczeniu na mieszkańca - 189 652 stałych mieszkańców (dane z 30 czerwca 2013 r.) (źródło danych: ewidencja ludności UMT) = 29,37zł rocznie.

 • szlachcic

  Oceniono 6 razy 4

  Wzywam cie towarzyszu nieudaczniku Zaleski do wyciagniecia odpowiedzialnosci za dzialanie na szkode klubu tego ktory pozycza pieniadze dla zasranego zadluzonego klubiku na gorszych warunkach
  Dowodami w sprawie jest wypowiedz dyrektora MPO ktory mowi wprost ze pozycza je na lepszych warunkach niz w banku. Znaczy to ze prezesik zasranego klubiku pozycza te pieniadze na warunkach gorszych
  Towarzyszu gospodarzu, oczywiscie wiecie o tej sprawie.
  dlaczego reanimujecie towarzysszu trupa jakim jest ten zasrany klubik?
  czy az takie macie parcie na 4 kadencje ze nie chcecie sie narazic kibicom tego zasranego klubiku?
  Czy moze towarzyszu gospodarzu boicie sie ze kibolstwo tego zasranego klubiku spusci wam wpier..... baseballem??
  Towarzyszu gospodarzu, nie idzcie ta droga
  W tym miescie nie ma tradycji pilkarskiej, nie ma wiec de facto zainteresowania i sponsorow na zawodowa pilke
  A placanie duzych pieniedzy amatorom i do tego wyjatkowo nieudolnym jest dzialaniem na szkode miasta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX