Sport.pl

Potężne kary na Unibax. 2,4 mln zł i aż 12 punktów!

Komisja Orzekająca ligi żużlowej ogłosiła w Bydgoszczy kary dla toruńskiego Unibaksu za rezygnację z walki w finale Enea Ekstraligi. W sumie walkower będzie kosztować drużynę 2,4 mln zł i minus 12 punktów na starcie nowego sezonu
Sankcje to efekt walkowera we wrześniowym finale ligi żużlowej w Zielonej Górze. Wtedy gospodarz meczu, Falubaz, zwyciężył bez walki, ponieważ Unibax zrezygnował z jazdy . Jak tłumaczyli menedżer Sławomir Kryjom oraz prezes klubu Mateusz Kurzawski, zadecydowała o tym rada nadzorcza. W niej jest m.in. bardzo krytykowany w Toruniu właściciel klubu Roman Karkosik. Na naciski z góry wskazał też Adrian Miedziński, żużlowiec Unibaksu. Torunian nie przekonało to, że na stadionie w Zielonej Górze było wtedy kilkanaście tysięcy kibiców czekających na decydujący mecz o złoty medal. "Unibax jest w szambie po szyję" - komentował chaos szef Falubazu Marek Jankowski.

Odwołanie finału oznaczało straty finansowe i dla Falubazu, jako organizatora meczu, i ligi.

Komisja Orzekająca Ligi - dwóch radców prawnych oraz prokurator - przesłuchała i działaczy, i zawodników. W sobotę, w samo południe ogłosiła swój wyrok. Kary już teraz są uważane za wyjątkowo ostre i wysokie.

W sumie walkower w finale kosztować będzie Unibax 2,4 mln zł! To najwyższa kara, jaką nałożono w polskim żużlu.

Na tę kwotę składa się: * 366 tys. zł za walkower w finale ligi * odszkodowanie na rzecz Falubazu wyliczone na 574, 810 zł * wpłatę na rzecz fundacji charytatywnych w wysokości 1,5 mln zł.

Oprócz tego, Unibax czeka jeszcze jedna strata. Będzie musiał zorganizować trzy pierwsze spotkania sezonu 2014 bez zysków. Liga nałożyła na klub obowiązek sprzedaży biletów w Toruniu za maksymalnie 1 zł brutto. Nawet gdyby na stadionie był komplet widzów, wpływy są tylko skromną częścią kosztów organizacji spotkania.

Zaskoczeniem jest równie ostra kara dla menedżera Unibaksu, Sławomira Kryjoma. To on podpisał się pod informacją o walkowerze. Choć wykonywał jedynie polecenia rady nadzorczej klubu, został zawieszony na dwa lata. Utracił wszystkie licencje Polskiego Związku Motorowego i ma zakaz wstępu do parku maszyn na 16 miesięcy.

Odrzucono wniosek Unibaksu o nałożenie obustronnego walkowera - za brak formalności ze strony Falubazu. Jego kierownik, Jacek Frątczak, za brak podpisów zawodników na zgłoszeniu do zawodów otrzymał karę 1 tys. zł.

Unibax utrzymał srebrne medale w lidze. Może - to przesądzone - odwołać się od kar do trybunału Polskiego Związku Motorowego. Mateusz Kurzawski, szef toruńskiego klubu, w Bydgoszczy stwierdził, że kary są zbyt surowe. Marek Jankowski, prezes Falubazu, zakłada że zostaną one jeszcze zmniejszone - zapowiedział też, że Unibax czeka proces cywilny ze strony zielonogórzan. Z kolei wg Roberta Dowhana, działacza Falubazu, Unibax nie zapłaci nałożonych przez ligę kar. Już wcześniej pojawiały się głosy, że surowe kary mogą oznaczać koniec klubu i jego upadłość .Czy kary są adekwatne do winy Unibaksu? Jak wpłyną na przyszłość toruńskiego klubu? Czekamy na e-maile: wasz głos zaprezentujemy w serwisie Sport.pl.

E-mail: redakcja@torun.agora.pl

Co jest najbardziej dotkliwe dla Unibaksu?
Komentarze (57)
Potężne kary na Unibax. 2,4 mln zł i aż 12 punktów!
Zaloguj się
 • naajan

  Oceniono 96 razy 72

  szanowny autorze, skąd to idiotyczne pytanie? Karę należy traktować jako jedną całość.

 • neoheresy

  Oceniono 113 razy 69

  Kara adekwatna do kalibru debilizmu osób stojących za decyzją o poddaniu meczu.

 • tygrys102

  Oceniono 56 razy 44

  wynajmę Motoarenę...od stycznia 2014...

 • szpak.nie

  Oceniono 61 razy 27

  Polskiemu żużlowi mogą pomóc tylko Zbigniew Boniek i Adam Nawałka.

 • iso_1

  Oceniono 122 razy 26

  I to ma być surowa kara ? Bez jaj ! Tylko degradacja !

 • adam_l27

  Oceniono 87 razy 19

  Jako kibic z Bydgoszczy uważam, że taka kara najbardziej dotyka Tomka Golloba. Chyba ktoś sobie chce załatwić mistrzostwo przy zielonym stoliku.... Może w tej sytuacji pan Karkosik wypożyczyłby nam Tomka na jego ostatni sezon do Bydgoszczy ?
  Ta kara jest chora a Karkosik najlepiej by zrobił gdyby pokazał temu towarzystwu gdzie go mogą pocałować !
  I wtedy niech się taplają we własnym g%%#. Źle się stało, że Toruń nie pojechał w finale ale ustawianie kolejnego sezonu pod Zieloną Górę to jeszcze większy skandal !

 • ef_em

  Oceniono 48 razy 16

  Dla mnie przez układy żużel już dawno się skończył. Po tym co KOL zawyrokowała twierdzę, że miałem rację.
  Trzeba swoje sympatie przenieść na parkiet baskietligi lub plansze szermiercze.
  Zdrowiej, czasami ciszej i póki co bardziej sportowo (bez prawników, wielkich pieniędzy i skandali - póki co).

 • dupawolowaijeszczeraz

  Oceniono 27 razy 13

  Kary? To po co jest walkower??? Może od razu rozstrzelać wszystkich z Unibaksu...
  Najlepiej wejdźcie zielonce w ...
  Jak w 2009 kombinowali jak koń pod górę to było OK?
  Ale niech się cieszą... Sołtys będzie zadowolony. :)
  Olać ten "sport" niszowy i tyle.
  Karkosik powinien zainwestować w ... inny sport.
  Byłem zagorzałym kibicem żużla,ale to co ostatnio się dzieje wyleczyło mnie z żużla całkowicie.
  Czasem idę sobie na mecz jak na piknik, piję piwko i jem kiełbaskę :) Tylko tyle z żużla zostało...

 • misiek3088

  Oceniono 19 razy 9

  Najlepiej zrobić stos nałożyć 100 mln. kary niech toruń opłaci wszystkie kluby przez 10 lat a Falubaz niech bedzie złotym medalistą przez dziesięciolecia a pan Jankowski z Zielonej nagroda Nobla za fair play (2008 rok szczególnie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX