Sport.pl

Oni ukarzą Unibax. Kim są prawnicy żużlowej ekstraligi?

Los toruńskiego klubu jest w rękach trzech osób.
Komisja Orzekająca Ligi powstała przy spółce organizującej rozgrywki żużlowe właśnie do takich przypadków jak skandal wywołany przez Unibax w rewanżu finału ekstraligi. Ma być w stu procentach niezależna od wszystkiego, co dzieje się w polskim żużlu. Wykluczone są jakiekolwiek powiązania z klubami, sponsorami, interesy prowadzone z działaczami. Kiedy powstawał KOL, Ryszard Kowalski - ówczesny szef ligi, teraz zastępca prezesa Wojciecha Stępniewskiego - mówił: - Podstawowe kryterium to bezstronność i brak jakichkolwiek powiązań ze wspólnikami (są nimi kluby ekstraligi - red.). Stąd obecność w komisji byłych sędziów i prawników.

Zakres obowiązków KOL jest precyzyjnie określony. W trzyosobowym składzie ma rozpatrywać sprawy dyscyplinarne, nakładać związane z tym sankcje i kary.

Tak będzie w sobotę w przypadku Unibaksu.

Szefem KOL jest Zbigniew Owsiany. To były sędzia żużlowy. Jest prokuratorem; zasłynął kilka lat temu, gdy pracował przy sprawie artystki Doroty Nieznalskiej oskarżonej w Gdańsku o obrazę uczuć religijnych. Ta we fragmencie jednej z instalacji wystawionych na przełomie 2001 i 2002 r. umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów. Kiedy sąd niższej instancji cztery lata temu Nieznalską uniewinnił, prokuratura wniosła apelację. Owsiany mówił wtedy: - Czymże jest znieważenie uczuć religijnych, jeśli nie właśnie tym, co zrobiła oskarżona? Z pełną świadomością dokonała pohańbienia największego symbolu wiary katolickiej i zrobiła to tylko po to, aby wywołać skandal i rozgłos. Najgorsze bowiem, co może być dla artysty, to anonimowość.

Zastrzegał także: - Chcę podkreślić, że prokuratura w żaden sposób nie walczy z wolnością artystyczną i nie jest cenzorem artystów. Prokuratura musi jednak stać na straży prawa, a sztuka nie może naruszać wolności i praw innych osób.

Drugi z członków KOL, Łukasz Szmit, jest - jak sam się przedstawia - "radcą prawnym, ekonomistą, specjalistą z dziedziny prowadzenia sporów sądowych i szeroko pojętego prawa gospodarczego". Posiada "bogate doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych i prowadzeniu postępowań sądowych dużego kalibru".

W KOL jest również Konrad Purski. To prawnik z Poznania. Zajmuje się m.in. postępowaniami sądowo-administracyjnymi z zakresu zobowiązań podatkowych.

Trzecie spotkanie KOL w sprawie Unibaksu i jego menedżera, Sławomira Kryjoma, rusza w piątek. Prawdopodobnie w sobotę ogłoszony zostanie wyrok - transmisję planuje nSport .

Jak ukarać Unibax za finałowy skandal?
Komentarze (5)
Oni ukarzą Unibax. Kim są prawnicy żużlowej ekstraligi?
Zaloguj się
 • matkes

  Oceniono 7 razy 7

  Zamieńcie chociaż słówko "przeciętnie" na "umiarkowanie", chyba że chcecie sugerować odpowiedzi. A swoją drogą to od tych Waszych ankiet głowa boli. Swoim poziomem nie odstają od poziomu tabloidów.

 • sbuj997

  Oceniono 2 razy 2

  Banda leśnych ludów zwanych Komisją próbuje zniszczyć i podeptać najlepiej finansowany i zorganizowany klub, mający najlepszy stadion w Europie a wszystko z zazdrości, że jakość mimo kryzysu się to wszystko kula... A Zielonka zapłaciła jakąś karę za manewr w Gorzowie, jak w czasie lania od Gorzowian wykorzystała śmierć zawodnika i rzekomo z szacunku odstąpiła od dalszej jazdy? A Wrocek zapłacił jak nie przyjechał na mecz z Unibaxem? Kara 1000 zł dla Zielonki za niedopilnowanie podpisów, nawet tak łatwa czynność była za trudna, czyli na 1000 zł wycenione jest niechlujstwo i debilizm, a na 3 mln dobra organizacja i zarządzanie klubem... Brawo Pajace...Zielonka ma w tym roku szczęście, że Unibax ma takiego pecha... W pełnym składzie z Holderem i Gollobem, przy progresji wyników Warda i Przedpełskiego, wąchałaby smród metanolu i tak jak w ubiegłym roku, Unibax byłby dla nich koszmarem... Mimo kontuzji w sezonie 4 zawodników liderów w sezonie tj. Warda, Miedziaka, później Holdera i na koniec Golloba i tak zdobyto 2 miejsce, to wielki sukces... A dla Pana Karkosika wielki szacun, że nie pozwolił na upokorzenie swoich zawodników w finale w tak okrojonym składzie, tylko po to aby Zielonka zaspokoiła swe butne ambicje za odebranie im medalu przez Unibax w ubiegłym roku w ostatnim biegu... obłudny Dowhan nie chciał widowiska dla kibiców, chciał upokorzenia Unibaxum a Unibax skorzystał tylko z prawa do walwera takiego samego, jak prawo do startu... Zapamiętajcie to kretyni, regulaminowe prawo do walkowera, a za odstąpienie - walkower była już kara - rezygnacja ze złotego medalu na rzecz zielonki...

 • maxtor74

  0

  Prokurator w składzie komisji bu ha ha, rzygać się chce , przecież ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o życiu zwykłych ludzi a o sporcie tak specyficznym jak żużel to już w ogóle.Ś miać się czy płakać, weście sobie do tej komisji Czarneckiego z PISu i Biedronia z Ruchu Palikota, fachowcy jak się patrzy

 • tygrys102

  0

  owsiany, szmit, purski - serdecznie pozdrawiam...Józef Stalin, alias Drakon

 • red.bmx

  Oceniono 23 razy -1

  Obustronny walkower.
  Mistrzostwo dla Unibaxu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX