Sport.pl

Zielone światło dla Unibaksu. Liga żużlowa bez ograniczeń KSM?

Tak twierdzi szef Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski.
PZMot. to właściciel większościowego pakietu akcji żużlowej ekstraligi. Dlatego jego zdanie jest w tej sprawie kluczowe.

Ograniczeń związanych z KSM chciała większość klubów ligi. Nieoficjalnie mówi się, iż aż sześć z ośmiu było zdecydowanymi zwolennikami tego, by składy budować z ograniczeniami średnich meczowych, co miałoby wpłynąć na wyrównanie rozgrywek i obniżenie cen gwiazd. W zawieszeniu miał pozostawać Stelmet Falubaz Zielona Góra. Zdecydowanym zwolennikiem końca KSM jest Unibax Toruń. Dla klubu należącego do Romana Karkosika właśnie ten limit uniemożliwiał budowę drużyny marzeń. Unibax ma wielkie pieniądze, jest w stanie zatrudnić więcej wartościowych seniorów niż ma miejsc w składzie (tak było już przed sezonem 2013, kiedy uznał, że jeden ze świetnych zawodników może być tylko rezerwowym), ale nie mógł wystawiać maksymalnie mocnej drużyny ze względu na liczby. W sezonie 2014 tego problemu już mieć nie powinien. Witkowski twierdzi bowiem, że KSM w nowych rozgrywkach już obowiązywać nie będzie. W "Tygodniku Żużlowym" (jego słowa przytacza Przegląd Sportowy oraz serwis Espeedway) mówi: - To nonsens, by teraz cokolwiek zmieniać. Skoro regulamin został ustalony i zaaprobowany przez kluby, to dlaczego ma być inaczej. (...) Nie wyobrażam sobie, aby odbiegać od tych ustaleń. W sezonie 2014 będzie osiem drużyn w ekstralidze i nie będzie limitu KSM, bo tak ustalono wcześniej.

To rozwiązanie jest idealne dla Unibaksu.

Taki był jego trzon w sezonie 2013 (obok - średnie biegowe):

Chris Holder2,32
Tomasz Gollob2,15
Adrian Miedziński2,08
Darcy Ward2,04
Paweł Przedpełski1,75


Kim mógłby się w wzmocnić, jeśli nie będzie żadnych ograniczeń? Upadła koncepcja podstawowa - zaangażowania mistrza świata Taia Woffindena. Unibax miałby wybierać między kilkoma zawodnikami.

Nicki Pedersen2,26
Emil Sajfutdinow2,26
Patryk Dudek2,11
Grzegorz Walasek2,07
Michael Jensen1,80


Klub ma już ustalone sprawę obsady juniorów. Priorytetem jest Przedpełski. Oprócz niego Unibax rozważa transfer (są związani kontraktami) jednego z dwóch młodzieżowców nieźle spisujących się już w ekstralidze.

Szymon Woźniak1,47
Oskar Fajfer1,16
W przypadku Woźniaka sprawa miała być - jak mówiono przed kilkoma tygodniami - przesądzona. Teraz bliżej jest jednak do porozumienia z Fajferem i jego Lechmą Startem Gniezno.

Kogo, jeśli nie będzie KSM, powinien zatrudnić Unibax?
Komentarze (5)
Zielone światło dla Unibaksu. Liga żużlowa bez ograniczeń KSM?
Zaloguj się
 • maxtor74

  Oceniono 4 razy 2

  W jakiej dyscyplinie jest jakiś tam limit ? jak klub ma kasę to kupuje zawodnika i już i tak się rodzą legendy i potęgi , przykład Barcelona , Real Madryt czy Bayer , tam nie ma limitów tylko w Polsce takie bzdury.

 • naajan

  Oceniono 4 razy 0

  odpowiadam na pytanie; bez względu na KSM "upadłe anioły" powinny zatrudnić:
  1. babcię klozetową,
  2. kipera,
  3. deratyzatora,
  Każda z tych profesji bardzo się tam przyda.

 • jawor-swierk

  Oceniono 6 razy 0

  Czy aby nie za wcześnie na "budowanie" drużyny na przyszły sezon ? A może na jazdę w I lidze wystarczy obecny skład ? Za cyrk jaki odstawił Unibax w Zielonej Górze powinien być bez dwóch zdań relegowany do niższej klasy rozgrywkowej. Po prostu działacze z Torunia nie dorośli, aby kierowana przez nich drużyna walczyła o najwyższe cele.

 • pietele

  Oceniono 22 razy -8

  Dla Unibaksu najlepiej gdyby mistrzostwo przyznawali przed sezonem. Honor druzyny tez mozna kupić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX