Toruń bez hokeja! Nesta wycofana. Karkosik nie pomógł

To już przesądzone: toruńskiego zespołu nie będzie w krajowej elicie. Powód - brak pieniędzy.
Oficjalnie ogłoszono to na wtorkowej konferencji prasowej. Hokejowa spółka - większość udziałów ma w niej gmina - miała ogromne problemy finansowe. Powiększyły się wraz z tym, jak jeden z głównych sponsorów, firma Karawela, zrezygnował z budowy w Toruniu galerii handlowej. Miał przekazać klubowi kilkaset tysięcy złotych. Ten na razie niczego nie dostał - i raczej nie otrzyma. Teraz Nesta ma ok. 0,6 mln długu i żadnych perspektyw na lepszą sytuację finansową. Próba reaktywacji wielkiego hokeja w Toruniu się nie udała.

Magistrat i inni udziałowcy spółki nie mają zamiaru dalej zadłużać klubu, więc zadecydowali o wycofaniu klubu z Polskiej Ligi Hokejowej. Szef magistrackiego wydziału sportu Jarosław Więckowski przyznał reporterowi torun.sport.pl Filipowi Łazowemu, że działacze klubu pytali o ewentualną pomoc finansową przedstawicieli finansowego imperium Romana Karkosika - właściciela żużlowego Unibaksu. Nie był jednak zainteresowany tym, by z kryzysu wydźwignąć kolejną dyscyplinę w Toruniu. Kilka lat temu w taki sposób uratował przed upadkiem klub żużlowy.

W piątek ostatni mecz Nesty. Na Tor-Torze zmierzy się z towarzysko HC GKS Katowice (wstęp bezpłatny) - nie po to, by walczyć o punkty, ale by pożegnać się z najwierniejszymi kibicami. I być może właśnie ta okazja spowoduje, że na Tor-Torze będzie tłum, jakiego dotychczas na ostatnich ligowych meczach nie było.

Niezależnie od tego spotkania zawodnicy już mogą szukać nowych klubów. Rozchwytywany powinien być Kamil Kalinowski - najlepszy polski hokeista młodego pokolenia. Latem chciało go zatrudnić kilka klubów, ale został w Toruniu. Zakładał, że będzie miał w nim okazję do wielu minut gry. W przyszłym sezonie spółka zarządzająca klubem chce zgłosić go do I ligi - miałby bazować na grupie torunian.

Nesta była jedynym klubem ze środkowo-północnej Polski w PLH. Liga jest teraz całkowicie zdominowana przez zespoły z południa kraju. Do niedawna silnym punktem na mapie był Gdańsk, ale tam klub również popadł w finansowe tarapaty.Czy wycofanie zespołu z ligi oznacza koniec hokeja w mieście?

Piszcie - wasze opinie opublikujemy. E-mail: redakcja@torun.agora.pl

Co oznacza wycofanie Nesty z polskiej ligi?