Euforia w klubie. Apator SA znów sponsorem torunian?

Choć w toruńskiej Neście Karaweli oficjalnie bieda aż piszczy, nieoficjalnie - są powody do optymizmu. Mimo, że teoretycznie klub nie ma pieniędzy, snuje odważne plany na nowy sezon i ma już bogaty plan sparingów. Sprzeczność? Niekonicznie.
Nesta Karawela wierzy w to, że od nowego sezonu będzie miała możnego sponsora, dzięki któremu będzie można zapewnić drużynie bardzo dobre warunki. Nieoficjalnie mówi się, że z klubem związać ma się spółka Apator S.A. Takie połączenie byłoby w Toruniu sensacją - szczególnie po tym, jak firma zrezygnowała ze wspierania klubu żużlowego po ponad 40 latach.

Apator przez dekady był kojarzony właśnie ze sportem motorowym. Dzięki tej firmie powstał klub żużlowy, który stał się jedną z miejskich wizytówek.

Apator utrzymywał go przez lata. Aż do jesieni 2005 r. Wtedy zarząd firmy zdecydował się na rozstanie z klubem. Tłumaczono to względami ekonomicznymi. Janusz Niedźwiecki, prezes zarządu Apatora S.A. pisał wtedy w oświadczeniu: "Chciałbym poinformować mieszkańców, a w szczególności kibiców żużla, iż nie przedłużymy umowy sponsorskiej. Zarząd uznał, że rozdział historii związany ze sponsoringiem sportu żużlowego został zakończony. Zmiany, jakie zachodzą w sporcie i biznesie skłaniają nas do zmiany strategii promocyjnej spółki. Wiem, że w takiej chwili kibice będą pamiętali tylko tę ostatnią decyzję i powieszą na mnie i na Firmie "wszystkie psy" (...)".

Klub żużlowy przestał być oficjalnie Apatorem jesienią 2005 r. Wtedy zamiast niego powstał Klub Sportowy Toruń z prezesem Mirosławem Batorskim.

Od tego czasu Apator S.A. nie ma żadnego związku z żużlem poza wymiarem kibicowskim. Choć od pięciu lat zespół utrzymywany jest przez Romana Karkosika i jego firmę Unibax, dla fanów pozostaje on "Apatorem". Niedawno stowarzyszenie kibiców "Krzyżacy" zarejestrowało w sądzie nazwę "KS Apator Toruń" i rozpoczęło sprzedaż przeróżnych gadżetów z logo drużyny.

Apator S.A. na to nie reaguje. Konsekwentnie unika jakiegokolwiek związku z toruńską drużyną żużlową.

Tego, czy będzie sponsorem klubu hokejowego, nikt oficjalnie nie potwierdza. Jednak nieoficjalnie w środowisku hokejowym mówi się, że związek Nesty Karaweli oraz Apatora jest praktycznie przesądzony.

Co tak potężny sponsor oznaczałby dla zespołu?

Kiedy Apator S.A. żegnał się z żużlem, według ówczesnego prezesa toruńskiego zespołu Marka Karwana wspierał go rocznie kwotą od 0,4 do 0,6 mln zł - tyle samo na zespół miał przeznaczać sam Karwan. Kilkaset tysięcy zł dla Nesty Karaweli byłoby kwotą pozwalającą na zamknięcie znacznej części klubowego budżetu. Teraz klub jest w trudnej sytuacji. Wpływy ze sprzedaży biletów w ub. sezonie były mniejsze niż się spodziewano. Również sponsorzy nie zapewniali takiego wsparcia, jakie było niezbędne do zapewnienia płynności finansowej. Stąd m.in. decyzja trenera Wiesława Walickiego, który w połowie sezonu zdecydował się na odejście z klubu. Od tego czasu drużynę prowadzi Jaroslav Lehocky.

Czy ewentualna nazwa zespołu hokeistów ?Apator Toruń? będzie dziwna?