Energa wygrywa i odrabia straty

Kapitalna gra Jeleny Maksimovic i Weroniki Idczak w Rybniku. Energa pokonała miejscowy ROW i zachowała szanse na rozstawienie przed fazą play-off

Dla obu drużyn było to chyba najważniejsze spotkanie w rundzie rewanżowej. W przypadku wygranej gospodyń podopieczne Kazimierza Mikołajca byłyby niemal pewne miejsca w czołowej czwórce przed fazą play-off. Torunianki pokonując koszykarki w Rybnika wciąż zachowywały szansę na wyprzedzenie rywalek przed decydującą fazą rozgrywek. Zespół ROW przystąpił do tego meczu wzmocniony Mekią Valentine. Jednak amerykańska środkowa zawiodła - spędziła na parkiecie dziewięć minut i w tym czasie popełniła trzy straty nie zdobywając ani jednego punktu. Torunianki do Rybnika pojechały mocno osłabione - kilka zawodniczek zmagało się bowiem z grypą żołądkową.

Od pierwszych minut wynik meczu oscylował w okolicach remisu. Obie drużyny chciały jak najszybciej wypracować sobie kilkupunktową przewagę. Kilka razy ta sztuka udała się toruniankom, ale gospodynie szybko odrabiały straty. Świetnie w ekipie Energi spisywały się zwłaszcza Jazmine Sepulveda i Weronika Idczak. W drugiej kwarcie trener Elmedin Omanic nakazał swoim podopiecznym wzmocnienie defensywy. Dzięki temu zawodniczki ROW-u miały kłopoty z oddawaniem rzutów z czystych pozycji i pojawiły się problemy ze zdobywaniem punktów. Takich kłopotów nie miały torunianki, które z każdą minutą powiększały swoją niewielką przewagę.

Po zmianie stron gospodynie rzuciły się do ataku, ale skutecznymi akcjami odpowiadały Idczak, Jelena Maksimovic i Julie Page. Przed ostatnią kwartą Energa wygrywała 61:55. Podopieczne Mikołajca miały szanse na zmniejszenie tej przewagi, ale fatalnie pudłowały Niemoc rywalek skrzętnie wykorzystywały torunianki. Przez pierwsze pięć minut zdobyły dziewięć punktów nie tracąc ani jednego i już było 70:55 dla podopiecznych Omanicia. W tym momencie losy pojedynku były już rozstrzygnięte. Toruniankom udało się także odrobić 11 punktów straty z pierwszego meczu w hali przy ul. Grunwaldzkiej. Wygrana 79:62 oznacza, że przy równej ilości punktów w fazie zasadniczej wyżej sklasyfikowany będzie zespół Energi. Na razie podopieczne Omanicia mają jeszcze jedną porażkę więcej od zawodniczek z Rybnika. Bohaterką pojedynku w Rybniku była Idczak, która oprócz 18 punktów zanotowała też siedem zbiórek i cztery przechwyty.

Dla "Gazety"

Trener KK ROW Rybnik

Kazimierz Mikołajec

Energa gra świetny basket. Na początku rozgrywek torunianki miały trochę problemów, ale teraz spisują się znakomicie. Wygrała z czołowymi drużynami u siebie i w Rybniku torunianki potwierdziły świetną dyspozycję. Pod koszem nie byliśmy w stanie zatrzymać Maksimovic i tam mieliśmy największe problemy. Zwycięstwo rywalek było jak najbardziej zasłużone.

Trener Energi Toruń

Elmedin Omanic

Myślę, że mecz mógł się podobać. Rewelacyjnie było móc zagrać przed takimi kibicami, którzy zapełnili całą halę. Nas ta wygrana bardzo cieszy i przybliża do czwartego miejsca w fazie zasadniczej. Wciąż mamy szanse na rozstawienie przed rundą play-off.

Koszykarka Energi

Weronika Idczak

To był świetny mecz całej drużyny. Ja też czułam się doskonale i na parkiecie niemal wszystko mi wychodziło. Teraz musimy wciąż wygrywać aby zająć czwarte miejsce przed fazą play-off. Myślę o tym, że chciałabym powalczyć o medal. Jeśli będziemy dalej tak grały to stać nas na równorzędną rywalizację w najlepszymi drużynami w Ford Germaz Ekstraklasie.

not. fł

Wynik meczu

KK ROW Rybnik - Energa Toruń 62:79

Kwarty: 18:20, 16:21, 21:20, 7:18

KK ROW: Fitz 26, Rack 13 (4), Harris 13 (1), Dosty 6, Radwan 2 oraz Skorek 2, Suknarowska 0, Morawiec, Valentine, Rickeviciute 0

Energa: Idczak 18 (4), Maksimovic 16, Page 15 (1), Sepulveda 14, Metcalf 8 (1) oraz Tłumak 6, Mitchell 2, Urbaniak 0

Pozostałe wyniki

Tęcza Leszno - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 62:66, Odra Brzeg - Widzew Łódź 69:75 po dogr., Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 88:86, Matizol Lider Pruszków - Lotos Gdynia 63:77, ŁKS Siemens AGD Łódź - Wisła Can/Pack Kraków 64:72